Бизнес-омбудсман тадбиркорга тегишли 42,8 миллион сўмини ундириб берди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи “Осиё” МЧЖ (номи ўзгартирилган) давлат корхонасидан шартнома бўйича қарздорликни ундиришда муаммога дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Ховос туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси ўртасида маҳсулот етказиб бериш тўғрисида шартнома тузилган. Шунга кўра, тадбиркор томонидан шартномага мувофиқ, маҳсулот белгиланган миқдорда ва келишилган бахода етказиб берилган, аммо давлат корхонаси томонидан тўловлар тўлиқ амалга оширилмаган.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 236-моддасига мувофиқ мажбуриятлар мажбурият шартларига ва қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқ, бундай шартлар ва талаблар бўлмаганида эса - иш муомаласи одатларига ёки одатда қўйиладиган бошқа талабларга мувофиқ лозим даражада бажарилиши керак.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Жиззах туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Ховос туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонасидан тадбиркор фойдасига 42,8 миллион сўмлик асосий қарздорлик ва 2 миллион сўмлик пеняни ундириш белгиланди.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю взыскать 42,8 миллионов сумов
ООО «Осиё», осуществляющее деятельность в Джизакской области, столкнулось с проблемами во взыскании задолженности по договору с государственного предприятия и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В ходе изучения обращения выявлено, что между Обществом и Хавастским эксплуатационным линейным унитарным предприятием заключен договор о поставке продуктов. По условиям договора товар был поставлен предпринимателем в оговоренном количестве и качестве, но платежи не были произведены государственным предприятием в полном объеме.
Для информации: в соответствии со статьей 236 Гражданского кодекса, обязательства должны исполняться надлежащим образом в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательства, а при отсутствии таковых условий и требований — в соответствии с обычаями делового оборота или иными обычно предъявляемыми требованиями.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесен иск в Джизакский межрайонный экономический суд, решением суда установлено взыскание с Хавастского эксплуатационного линейного унитарного предприятия основной задолженности в размере 42,8 миллионов сумов и пени в размере 2 миллионов сумов в пользу предпринимателя.