Бизнес-омбудсман ҳокимликдан тадбиркорга 680,4 миллион сўмлик компенсацияни ундириб берди
Тошкент вилоятида фаолият юритувчи ЯТТ Р. Ш. Янгийўл шаҳар ҳокимлиги томонидан мулк ҳуқуқи бузилганидан норози бўлиб,  Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича тадбиркорнинг мулки жойлашган ер майдони ҳокимлик томонидан давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиниши муносабати билан тадбиркорга тегишли дўкон биноси бузилган. Шу билан бирга, компенсация 2018 йилдан 2022 йилгача тўланмасдан келинган.
Маълумот учун: Вазирлар Маҳкамасининг 16.11.2019 йилдаги 911-сон қарорига мувофиқ, кўчмас мулк объектини бузиб ташлаш тўғрисидаги қарорни қабул қилишга олиб қўйилаётган ер участкасида жойлашган кўчмас мулк объекти мулкдорига келишувда, низо мавжуд бўлган ҳолларда эса суд қарорида, белгиланган компенсация тўлиқ тақдим этилгандан сўнг йўл қўйилади.
Бизнес-омбудсманнинг ЯТТ М. М. манфаатида фуқаролик ишлари бўйича Янгийўл туманлараро судига киритилган даъво аризаси натижасида Янгийўл шаҳар ҳокимлигининг ҳисобидан тадбиркор фойдасига 680,4 миллион сўмлик компенсация тўлаб берилиши белгиланди.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю взыскать компенсацию в размере 680,4 миллион сумов с хокимията
ИП Р. Ш., осуществляющий деятельность в Ташкентской области,  обратился к Бизнес-омбудсману с несогласием на нарушение его имущественных прав хокимиятом города Янгиюль.
В ходе изучения установлено, что здание магазина, принадлежащее предпринимателю, было снесено хокимиятом в связи с изъятием земельного участка для государственных и общественных нужд. При этом, компенсация за снос не выплачивалась с 2018 по 2022 год.
Для информации: в соответствии с решением Кабинета Министров №911 от 16.11.2019 года, решение о сносе объекта недвижимого имущества принимается по согласованию с собственником объекта недвижимого имущества, расположенного на отведенном по договору земельном участке, а в случае оспаривания - после полной выплаты компенсации по решению суда.
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Янгиюльский межрайонный суд по гражданским делам в интересах ИП М. М., принято решение о выплате предпринимателю компенсации в размере 680,4 млн сумов со счета хокимията города Янгиюль.