Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг ер участкасини Олий суд орқали қайтарилишига эришди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Future” МЧЖ (номи ўзгартирилган) унга тегишли ер майдони олиб қўйилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсман девонига мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, “Future” МЧЖга коврак маҳсулоти етиштириш учун Деҳқонобод туман ҳокимининг қарорлари билан жами 995,6 гектар ер майдони ижарага берилган. Аммо кейинчалик ҳоким ер ижара шартномасини бир тарафлама бекор қилиш тўғрисида қарор қабул қилган ва натижада тадбиркор ижарага олинган ер майдонининг бир қисмидан маҳрум бўлган.
Фуқаролик кодексининг 382-моддасига мувофиқ агар шартномада бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, шартнома тарафларнинг келишувига мувофиқ ўзгартирилиши ва бекор қилиниши мумкин.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан “Future” МЧЖ манфаатида Қарши туманлараро ва  Қашқадарё вилоят маъмурий судларига киритилган шикоятлар рад қилинган. Шунга кўра, мазкур суд қарорлари юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Олий судга кассация шикояти киритилган ва натижада қуйи инстанция судларининг қарорлари бекор қилиниб, Деҳқонобод туман ҳокимининг “Future” МЧЖ манфаатига зид тарзда қабул қилинган қарорининг Жамиятга тегишли қисми ҳақиқий эмас деб топилди.

Бизнес-омбудсман добился возврата земельного участка предпринимателю через Верховный суд
ООО «Future» (название изменено), осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось в аппарат Бизнес-омбудсмана с жалобой на изъятие земельного участка.
Установлено, что решениями хокима Дехканабадского района ООО «Future» было выделено в аренду всего 995,6 га земли для выращивания ферулы. Однако позже, хоким принял решение о расторжении договора аренды с Обществом в одностороннем порядке, в результате чего предприниматель лишился части арендуемых земельных участков.
В соответствии со статьёй 382 Гражданского кодекса, изменение и расторжение договора возможны по соглашению сторон, если иное не предусмотрено договором.
Исковые жалобы, внесённые Бизнес-омбудсманом в Каршинский межрайонный и Кашкадарьинский областной административные суды в интересах ООО «Future», были отклонены. В отношении данных судебных решений Бизнес-омбудсманом была внесена кассационная жалоба в Верховный суд, в результате чего решения нижестоящих судов были отменены, а решение хокима Дехканабадского района признано недействительным в части, противоречащей интересам ООО «Future».