Тадбиркорларга тегишли бўлган пул маблағларни ўз вақтида тўлашни истамагани учун давлат органлари 13,7 миллиард сўм тўлаши тўғрисида суд қарорлари чиқарилди
Ўтган йили Бизнес-омбудсманга тадбиркорлардан шартномавий муносабатларга оид 360 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, 210 та мурожаатлар шартномалар бўйича қарздорликни ундириш билан боғлиқ эди. Ҳудудлар кесимида бу борадаги мурожаатлар сони бўйича Тошкент шаҳри (90), Андижон (37) ва Жиззах (33) вилоятлари етакчи бўлди.
Таъкидлаш лозим, Бизнес-омбудсман томонидан ушбу ҳолатлар бўйича киритилган даъво аризалари натижасида судлар томонидан тадбиркорлар фойдасига давлат органларининг ҳисобидан деярли 11,5 миллиард сўмлик қарздорликни ундириш тўғрисида қарорлар қабул қилинган.
Мисол тариқасида, Наманган вилоятида фаолият юритувчи “Future” МЧЖ (номи ўзгартирилган) хизмат кўрсатиш шартномаси бўйича тўловларни ундиришда амалий ёрдам беришни сўраб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Давлатобод туман мактабгача таълим бўлими ўртасида аутсорсинг асосида озиқ-овқат маҳсулотларини етказиш тўғрисида шартнома тузилган. Унга мувофиқ, Жамият томонидан мажбуриятлар тўлиқ бажарилган бўлсада, кўрсатилган хизмат учун тўловлар амалга оширилмаган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан Жамият манфаатида Наманган туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Давлатобод туман Мактабгача таълим бўлими ҳисобидан Жамиятга 418 022 050 сўмлик қарздорликни ундириш белгиланди.
Давлат органлари тадбиркорлар билан шартнома тузишда нималарга эътибор беришлари лозим?
Биринчи навбатда, Бюджет кодексининг 122-моддасида бюджет ташкилотлари ва бюджет маблағлари олувчиларнинг бюджетдан ажратиладиган маблағлар бўйича товарларни (ишларни, хизматларни) етказиб берувчилар билан тузган шартномалари ғазначилик бўлинмаларида рўйхатдан ўтказилганидан кейин кучга кириши белгиланган. Ўз навбатида, шу шартномаларни ғазначилик бўлимларида рўйхатдан ўтказиш учун тадбиркорлар эмас, балки бюджет ташкилотлари масъулдир.
Шунингдек, шартнома ғазначилик бўлимларида рўйхатдан ўтказилмаганлиги бюджет ташкилотини ўз шартномавий мажбуриятларини бажаришдан озод қилмайди, ваҳоланки Фуқаролик кодексининг 237-моддасида мажбуриятни бажаришдан бир томонлама бош тортиш ва шартнома шартларини бир томонлама ўзгартиришга йўл қўйилмаслиги белгиланган. Шу билан бирга, “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонунда тадбиркорлик фаолияти субъектларининг давлат органлари билан ўзаро муносабатларида тадбиркорлик фаолияти субъекти ҳуқуқларининг устуворлиги принципи амал қилиши белгиланган.
Тадбиркорлар ўзларига қонуний асосда тегишли бўлган маблағларни давлат органларидан суд орқали ундиришга мажбур бўлмоқда ва юқоридаги мурожаат кўплаб суд жараёнларининг бир мисолидир. Аксарият ҳолларда судлар тадбиркорнинг тарафини олиши ва унинг фойдасига қарор қабул қилиши тенденцияси мавжуд. Шу билан бирга, қарздор давлат органи нафақат қарздорликни, балки давлат божини ҳам тўлаши керак. “Давлат божи тўғрисида”ги Қонунга мувофиқ, хўжалик судларига киритилган мулкий ҳусусиятга эга бўлган даъво аризалари бўйича давлат божи миқдори даъво баҳосининг 2% миқдорида, бироқ БҲМнинг 1 бараваридан кам бўлмаган миқдорда ташкил этади. Шунингдек, юқрида қайд этганимиздек, 2021 йилда шартномавий қарздорликни ундиришга оид даъво аризалари бўйича давлат органларининг ҳисобидан деярли 11,5 миллиард сўмлик асосий қарздорлик ва таҳминан 2,2 миллиард сўмлик давлат божи ундирилган. Таъкидлаш ўринли, давлат божи сифатида тўланган маблағлар оқилона эҳтиёжларга сарфланиши мумкин эди.
Давлат органларига айрим ходимларининг ғайриқонуний хатти-ҳаракатлари қимматга тушмоқда ва бу ҳолат доимо ҳам фақат моддий харажатларга тааллуқли эмас. Тадбиркорлар ҳуқуқларининг бузилиши давлат органи обрўсига бевосита таъсир қилади. Кўпинча амалиётда қонунбузилиш ҳолатига давлат органининг вилоят ёки туман бўлимининг мансабдор шахслари томонидан йўл қўйилади. Натижада, тадбиркор вилоят ёки туман бўлимига эмас, балки бутун органга нисбатан салбий муносабатда бўлади.
Бундан келиб чиқиб, Бизнес-омбудсман давлат органларига тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний мажбуриятларини ҳурмат қилишни тавсия қилади. Зеро, қонунга бўйсунувчи давлат вакиллари мамлакатдаги ҳуқуқ тизимига халқ ишончининг асосий калитидир.

За несвоевременную выплату денежных средств, принадлежащих предпринимателям, приняты решения судов о выплате государственными органами 13,7 млрд сумов
За минувший год, Бизнес-омбудсману поступило 360 обращений предпринимателей, касающихся договорных отношений, при этом 210 обращений касались взыскания задолженности по договорам. В разрезе регионов, лидирующими по количеству обращений по данному вопросу стали город Ташкент (90), Андижанская (37) и Джизакская (33) области.
Стоит отметить, что в результате внесённых Бизнес-омбудсманом исковых заявлений по данным случаям, судами приняты решения о взыскании со счетов государственных органов задолженности в размере почти 11,5 млрд. сумов в интересах предпринимателей.
Так, к примеру, ООО «Future» (название изменено), осуществляющее деятельность в Наманганской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать содействие во взыскании средств по договору об оказании услуг.
В частности, между Обществом и Отделом дошкольного образования Давлатабадского района заключён договор об оказании аутсорсинговых услуг по поставке продуктов питания. Несмотря на то, что Обществом полностью выполнена его часть обязательств, оплата за оказанные услуги не была произведена.
В этой связи, Бизнес-омбудсманом в интересах Общества внесён иск в Наманганский межрайонный экономический суд, в результате чего решением суда установлено взыскание со счёта Отдела дошкольного образования Давлатабадского района в пользу Общества задолженности в размере 418 022 050 сумов.
На что стоит обратить внимание государственным органам при заключении договора с предпринимателями?
В первую очередь, статьёй 122 Бюджетного кодекса предусмотрено, что договора по бюджетным ассигнованиям бюджетных организаций и получателей бюджетных средств с поставщиками товаров (работ, услуг) вступают в силу после их регистрации в казначейских подразделениях. В свою очередь, за регистрацию этих самых договоров в казначейских подразделениях отвечают бюджетные организации, а не предприниматели.
При этом, отсутствие регистрации договора в казначейских подразделениях не освобождает бюджетную организацию от выполнения своей части обязательств по договору, так как в статье 237 Гражданского кодекса закреплена недопустимость одностороннего отказа от исполнения обязательств и одностороннее изменение условий договора. Вместе с тем, Законом «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» предусмотрено, что во взаимоотношениях субъектов предпринимательской деятельности с государственными действует принцип приоритета прав субъекта предпринимательской деятельности.
Вышеупомянутое обращение является примером того, через что приходится проходить предпринимателям для взыскания принадлежащих им по закону денежных средств с государственных органов. В подобных случаях суды зачастую встают на сторону предпринимателя и принимают решение в его пользу. При этом, задолжавшему государственному органу приходится выплачивать не только заложенность, но и государственную пошлину. Согласно Закону «О государственных пошлинах», размер пошлины по исковым заявлениям имущественного характера, подаваемым в экономические суды, составляет 2% от цены иска, но не менее 1 БРВ.
Следовательно, как отмечено ранее, по исковым заявлениям о взыскании задолженности по договору с государственных органов взыскана основная задолженность в размере почти 11,5 млрд. сумов и государственная пошлина в размере примерно 2,2 миллиарда сумов. Уместно отметить, что средства, уплаченные в качестве пошлины за проигранные судебные процессы, можно было бы потратить на более рациональные нужды.
Правонарушения отдельных сотрудников обходятся очень дорого государственным органам и дело не всегда касается только материальных расходов. Нарушение прав предпринимателей напрямую влияет так же и на имидж государственного органа. Зачастую на практике закон нарушается должностными лицами регионального или районного отдела государственного органа, но при этом у предпринимателя складывается негативная ассоциация не с региональным или районным отделом, а со всем органом в целом.
Исходя из этого, Бизнес-омбудсман рекомендует государственным органам соблюдать права и законные обязательства предпринимателей. Ведь законопослушные представители государства являются главным ключом к доверию граждан к правовой системе в стране.