Бизнес-омбудсман йирик ёғ-мой маҳсулотлари ишлаб чиқарувчига ёрдам кўрсатди
Ўзбекистонда ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи йирик корхоналардан бири бўлган “Toshkent Yog’-moy Kombinati” ҚҚ АЖ газ босимининг пасайиб кетишидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, заводда табиий газ босими пасайиши натижасида ишлаб чиқариш ҳажми камайишига, ишлаб чиқариш жараёнида энергоресурслари сарфи, аксинча, ўсишига олиб келган. Бунинг оқибатида ишлаб чиқарилган маҳсулот таннархи ўсиши эҳтимоли юзага келган.
Корхонага кўмаклашиш мақсадида Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тизимидаги “Ҳудудгазтаъминот” АЖга тегишли сўров хати киритилиб, “Toshkent Yog’-moy Kombinati” ҚҚ АЖдаги қозонхонасида носозлик бартараф этилди ва табиий газ босими нормаллаштирилди.

Бизнес-омбудсман оказал содействие крупному производителю масложировой продукции
АО СП «Toshkent Yog’-moy Kombinati», являющееся одним из крупных производителей масложировой продукции в Узбекистане, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на низкое давление природного газа.
Установлено, что в результате снижения давления природного газа на заводе сократился объём производимой продукции, а расход энергоресурсов в процессе производства, наоборот, вырос. Следовательно, появился риск увеличения себестоимости выпускаемой продукции.
В целях оказания содействия предприятию, сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана направлен запрос в АО «Худудгазтаминот», входящий в состав Министерства энергетики Республики Узбекистан, в результате чего была устранена неисправность в котельной АО СП «Toshkent Yog’-moy Kombinati» и нормализовано давление газа.