Тадбиркор фойдасига шартнома бўйича қарздорлик давлат корхонасидан ундириш ҳақида қарор қабул қилинди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи “Yuksalish” МЧЖ (номи ўзгартирилган) пудрат шартномаси бўйича тўловларни ундиришда амалий ёрдам беришни сўраб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, аниқланишича, “Таъмирлаш тиклаш хизмати” ДУК ва Жамият ўртасида пудрат шартномаси тузилган. Унга асосан Жамият томонидан белгиланган объектни мукаммал таъмирлаш бўйича қурилиш ишлари бажарилган. Бироқ, шартномада белгиланган тўловлар тўлиқ амалга оширилмаган ва натижада Жамият олдида 1,0 млрд сўмлик қарздорлик вужудга келган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан Жамият манфаатида Дўстлик туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, суднинг 2021 йил 17 ноябрдаги хал қилув қарори билан давлат унитар корхонаси ҳисобидан Жамият фойдасига 1,0 млрд сўм асосий қарз ва 160 миллион сўмдан ортиқ пеняни ундириш белгиланди.

В пользу предпринимателя принято решение о взыскании задолженности по договору с государственного предприятия
ООО «Yuksalish» (название изменено), осуществляющее деятельность в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать содействие во взыскании средств по договору подряда.
В частности, установлено, что между ГУП «Таъмирлаш тиклаш хизмати» и Обществом заключён договор подряда. На его основании Обществом выполнены работы по капитальной реконструкции установленного объекта. Однако, платежи по договору не были произведены в полном объёме, в результате чего перед Обществом возникла задолженность в размере 1,0 миллиарда сумов.
В этой связи, Бизнес-омбудсманом в интересах Общества внесён иск в межрайонный экономический суд Дустликского района, в результате чего решением суда от 17 ноября 2021 года установлено взыскание со счёта государственного унитарного предприятия в пользу Общества основной задолженности в размере 1,0 миллиарда сумов и пении в размере более 160 миллиона сумов.