Фермер ҳўжалигининг ер участкасига бўлган ҳуқуқи тикланди
“FARM” фермер ҳўжалиги (номи ўзгартирилган) Шароф Рашидов тумани ҳокимлигининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Мурожаатда маълум қилинишича, тадбиркорга Ш.Рашидов туман ҳокимининг қарори билан жами 43,6 гектар ер майдони ажратилиб, фермер ҳўжалиги ташкил этилган. Кейинчалик, туман ҳокимининг қарори билан фермер хўжалигига фаолияти учун қўшимча 0,2 га ер участкаси ажратилган. Бироқ, туман прокуратурасининг ҳокимликка киритган протестига асосланиб, фермер ҳўжалигига 0,2 га қўшимча ер участкасини ажратиш тўғрисидаги қарор ҳокимлик томонидан тўғридан-тўғри бекор қилинган.
Мазкур мурожаат Бизнес-омбудсман девонида ўрганилиши жараёнида аниқланилдики, прокурор протестини кўриб чиқган ҳолда фермер ҳўжалигига нисбатан қўшимча ер участкасини ажратиш тўғрисидаги қарорини бекор қилишда ҳокимлик томонидан маъмурий тартиб-таомилларга риоя этилмаган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан Жиззах туманлараро маъмурий судига тадбиркор манфаатида шикоят аризаси киритилиб, натижада туман ҳокимининг фермер ҳўжалигига тегишли ер участкасини олиб қўйиш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди ва фермер ҳўжалигининг бузилган ҳуқуқи тикланди.

Восстановлено право фермерского хозяйства на земельный участок
Фермерское хозяйство «Farm» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману, несогласное с действиями хокимията Шараф Рашидовского района.
Согласно обращению, решением хокима Ш.Рашидовского района предпринимателю выделено 43,6 га земельного участка и создано фермерское хозяйство. Позже решением хокима района фермерскому хозяйству было выделено дополнительно 0,2 га земельного участка. Однако на основании протеста, внесенного районной прокуратурой в хокимият, решение о выделении дополнительно 0,2 га земли фермерскому хозяйству было напрямую отменено хокимиятом.
В ходе рассмотрения обращения в аппарате Бизнес-омбудсмана было установлено, что в рамках рассмотрения протеста прокурора хокимиятом не были соблюдены административные процедуры при отмене решения о выделении дополнительного земельного участка фермерскому хозяйству.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесена жалоба в Джизакский межрайонный административный суд в интересах предпринимателя, в результате чего решение хокима района об изъятии земельного участка, принадлежащего фермерскому хозяйству, было признано недействительным, а нарушенное право фермерского хозяйства восстановлено.