Тадбиркорнинг ноқонуний бузилган объекти учун ҳокимлик компенсация тўлаб беради
“Construction” ХК (номи ўзгартирилган) Қарши шаҳар ҳокимлигининг ҳаракатларидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Қарши шаҳар ҳокимининг қарори билан тадбиркорга автомобиллар қатнов йўлида жойлашган ҳудуддан автобус бекати қуриш учун ер майдони ажратилган. Аммо кейинчалик мазкур йўл кенгайиши натижасида ер участкаси давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилиши муносабати билан автобус бекати ҳокимнинг тегишли қарорисиз ноқонуний равишда бузилган. Таъкидлаш керак мазкур автобус бекати ер майдони билан 312,5 миллион сўмга баҳоланган.
Бизнес-омбудсманнинг Қарши туманлараро иқтисодий судига киритилган аъво аризаси натижасида,  “Construction” ХК фойдасига Қарши шаҳар ҳокимлигининг ҳисобидан 312,5 миллион миллион сўмлик компенсация ундирилиши белгиланди.

Хокимият выплатит компенсацию предпринимателю за незаконно снесённый объект
К Бизнес-омбудсману обратилось ЧП «Construction» (название изменено), несогласное с действиями хокимията города Карши.
Установлено, что решением хокимията города Карши предпринимателю был выделен земельный участок для строительства автобусной остановки на территории, прилегающей к автомобильной дороге. Однако в результате последующего расширения автомобильной дороги автобусная остановка была незаконно снесена в связи с изъятием земельного участка для государственных и общественных нужд без соответствующего решения хокима. Стоит отметить, что снесённая остановка была оценена в 312,5 миллионов сумов.
В результате иска, внесённого Бизнес-омбудсманом в Каршинский городской экономический суд, принято решение о взыскании со счета хокимията города Карши компенсации в размере почти 312,5 миллионов сумов в пользу ЧП «Construction».