“Кун.уз” сайти орқали  2022 йил 5 январь куни “Каттақўрғонлик тадбиркорнинг 100 тонна чигити Қашқадарёда чирияпти. Ҳокимлик паст кетмоқчи эмас” номли мақола эълон қилинган эди.
Мақолада 2021 йилнинг 28 декабрь куни Чироқчи туманидаги “Умакай” постида “Maroqand Gold Oil Ekstraksiya” МЧЖга тегишли техник чигит ушлаб қолингани, ЙПХ ходимлари тадбиркорлар билан суҳбат давомида вилоят раҳбарларининг топшириғи билан Қашқадарёдан чигит чиқарилмаслигини важ қилиб келтиришгани баён этилган.
Бизнес-омбудсман девони томонидан мақолада келтирилган ҳолатларни ўрганиш ва ишга оид зарур маълумотларни тўплаш бошланган.
Хусусан, ҳолатга ойдинлик киритиш мақсадида Қашқадарё вилоят ҳокимлиги ва ИИБга сўров хатлари киритилган.
Шу билан бирга, Қашқадарё вилоят ҳокимлиги Бизнес-омбудсман томонидан 05.01.2022 йилда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига риоя этилишига доир қонун ҳужжатларининг бузилишига йўл қўйилган тақдирда тегишли тартибда чора кўриш бўйича огоҳлантирилди.

На сайте «Kun.uz» ​​5 января 2022 года опубликована статья под заголовком «В Кашкадарье гниёт 100 тонн семян предпринимателя из Каттакургана. Хокимият не хочет опускаться».
В статье говорится, что 28 декабря 2021 года на посту Умакай в Чиракчинском районе были изъяты технические семена, принадлежащие ООО «Maroqand Gold Oil Ekstraksiya», при этом в ходе разговора с предпринимателями сотрудники ГУБДД заявили, что семена не могут быть вывезены из Кашкадарьи по поручению руководства области.
Аппарат Бизнес-омбудсмана приступил к изучению приведённых в статье обстоятельств и сбору необходимой информации по делу.
В частности, для прояснения ситуации были направлены запросы в хокимият Кашкадарьинской области и МВД.
Вместе с тем, 5 января 2022 г. Бизнес-омбудсманом хокимияту Кашкадарьинской области объявлено предостережение о недопустимости нарушения законодательства по соблюдению прав и законных интересов субъектов предпринимательства.