Тадбиркор фойдасига шартнома бўйича тўловлар ундирилишида кўмаклашилди
Бизнес-омбудсман томонидан Сирдарё вилоятидаги маҳаллий тадбиркор манфаатида Автомобиль йўллари қўмитаси таркибидаги корхонага нисбатан шартнома бўйича қарздорликни ундириш ҳақида киритилган даъво аризаси суд томонидан қаноатлантирилди.
Хусусан, пудрат шартномасига мувофиқ маҳаллий тадбиркор томонидан Сайхунобод туманидаги маҳаллалар кўчаларида жорий таъмирлаш ишлари амалга оширилган. Шунга қарамасдан, пудратчи ташкилот бўлган давлат корхонаси томонидан шартномада белгиланган тўловлар тадбиркорга тўлиқ ҳажмида тўланмаган эди.
Бизнес-омбудсманнинг Сирдарё туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво аризасини кўриб чиқиш натижаси бўйича давлат корхонаси ҳисобидан маҳаллий тадбиркор фойдасига 135 миллион сўмдан ортиқ қарздорликни тўланиши белгиланди.

Оказана помощь в взыскании платежей по договору в пользу предпринимателя
Суд удовлетворил иск, внесённый Бизнес-омбудсманом в интересах предпринимателя в Сырдарьинской области о взыскании задолженности по договору со счёта государственного предприятия в составе комитета Автомобильных дорог.
В частности, что в соответствии с заключённым договором подряда, местным предпринимателем произведены ремонтные работы в махаллях Сайхунабадского района. Несмотря на это, государственное предприятие, выступающее в роли заказчика, не выплатило всю сумму, указанную в договоре.
По результату иска Бизнес-омбудсмана, внесённого в Сырдарьинский межрайонный экономический суд, принято решение о взыскании со счёта государственного предприятия задолженности в размере более 135 миллионов сумов в пользу местного предпринимателя.