Бизнес-омбудсман фермер хўжалигига кредит тўловларини кечиктиришда кўмаклашди
Бизнес-омбудсман Ғаллаорол туманида фаолият юритувчи “Агро” фермер хўжалигига (номи ўзгартирилган) кредит тўловларини кечиктиришда кўмаклашди.
Аввалироқ, фермер хўжалигига паррандачиликни ривожлантириш мақсади банкдан 48 ой муддатга 950 миллион сўм кредит маблағи ажратилган эди. Кредит маблағлари ўз вақтида қайтарилмаганлиги сабабли фермер хўжалигининг ҳисобидан банк фойдасига 489 миллион сўмдан ортиқ қарздорликни ундириш бўйича Ғаллаорол туманлараро иқтисодий судининг ижро варақаси чиқарилган. Шу билан бирга, хўжаликка тегишли паррандачилик комплекси Мажбурий ижро бюросининг Ғаллаорол туман бўлими томонидан сотувга чиқарилган.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-5978-сон Фармони билан карантин режими фаолиятига салбий таъсир кўрсатган қарздорларнинг муддати ўтиб кетган кредитларига гаров таъминоти бўйича жарима санкциялари ва ундирув чоралари қўлламаслик белгиланган эди.
Ушбу ҳолат юзасидан, фермер хўжалигининг манфаатида Бизнес-омбудсман томонидан ижро ҳужжатини ижросини кечиктириш бўйича банкка тегишли хат киритилди ва натижада фермер хўжалигидан кредит қарздорлигини ундириш ҳақидаги ижро ҳужжати иш юритишдан тугатилди.

Бизнес-омбудсман помог фермерскому хозяйству отсрочить выплаты по кредиту
Бизнес-омбудсман помог фермерскому хозяйству «Агро» (название изменено), осуществляющему деятельность в Галляаральском районе, отсрочить выплаты по кредиту.
Ранее фермерскому хозяйству на развитие птицеводства банком был выделен кредит в размере 950 млн сумов сроком на 48 месяцев. Однако из-за несвоевременного погашения кредита, решением Галляаральского межрайонного хозяйственного суда было предусмотрено взыскание задолженности с фермерского хозяйства в размере более 489 миллионов сумов. Вместе с тем, птицеводческий комплекс, принадлежащий хозяйству, был выставлен на продажу Галляаральским районным отделом Бюро принудительного исполнения.
Стоит учесть, что Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5978 предусмотрено неприменение штрафных санкций и мер взыскания на залоговое обеспечение по просроченным кредитам заемщиков, на деятельность которых негативно воздействовал введенный режим карантина.
По данному положению Бизнес-омбудсманом в интересах фермерского хозяйства в банк было направлено письмо об отсрочке исполнения исполнительного документа, в результате чего исполнительный документ о взыскании задолженности с фермерского хозяйства был прекращен.