Учтепа тумани ҳокимлиги тадбиркорга деярли 8 миллиардлик зарарни қоплаб беради
Бизнес-омбудсман Учтепа туман ҳокимлигига нисбатан киритилган даъво бўйича судда ютиб чиқди. Даъво ариза “Business” МЧЖга (номи ўзгартирилган) тегишли бинони олиб қуйилиши натижасида етказилган зарарни ундириш мақсадида киритилган эди.
Аниқланишича, юқоридаги бино илгари ҳокимлик ҳузуридаги Ягона буюртмачи хизмати инжиниринг компаниясининг балансида бўлиб, кейинчалик уни хусусийлаштириш юзасидан ишлар бошланган. Бино бир неча маротаба сотилган бўлиб, унинг сўнгги мулкдори “Business” МЧЖ бўлган. Объект “Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонун талабларига зид равишда сотилганлиги сабабли бино Жамиятдан олиб қўйилган.
Таъкидлаш жоизки, Жамият томонидан бинони таъмирлаш ишларига 6 миллиард сўмдан ортиқ маблағлар сарфланганлиги, жами эса деярли 8 миллиард сўмлик зарар кўрилганлиги аниқланган.
Бизнес-омбудсманнинг Тошкент туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво аризаси натижасида Учтепа тумани ҳокимлигининг ҳисобидан Жамият фойдасига 7 миллиард 880 миллион сўмдан ортиқ маблағларни етказилган зарар учун компенсация сифатида ундирилиши белгиланди.

Хокимият Учтепинского района выплатит предпринимателю почти 8 миллиардов за убытки
Бизнес-омбудсман выиграл иск в суде против хокимията Учтепинского района. Иск был внесен в целях взыскания компенсации ущерба, причиненного в результате изъятия здания, принадлежащего ООО «Business» (название изменено).
Установлено, что вышеупомянутое здание ранее числилось на балансе инжиниринговой компании Ягона буюртмачи хизмати при хокимияте, а позже начались работы по его приватизации. Здание продавалось несколько раз, а последним собственником стало ООО «Business». Позже, здание было изъято из-за выявленных нарушений требований Закона «О разгосударствлении и приватизации».
Стоит отметить, что Обществом выполнены ремонтные работы на сумму более 6 миллиардов сумов, а в результате изъятия здания Обществу нанесен ущерб в размере почти 8 миллиардов сумов.
По иску Бизнес-омбудсмана, внесённому в Ташкентский межрайонный экономический суд, принято решение о взыскании со счета хокимията Учтепинского района денежных средств в размере более 7 миллиардов 880 миллионов сумов в пользу Общества в качестве компенсации за причиненный ущерб.