Бизнес-омбудсманнинг ваколатлари кенгайтирилмоқда
15 декабрь куни Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенатининг ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 245 ва 2458-моддаларига ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Қонун тадбиркорларнинг мулкий ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда мансабдор шахсларнинг кўчмас мол-мулкка аралашув ҳолатларини олдини олишга қаратилган.
Хусусий мулкни ҳимоя қилиш билан боғлиқ муаммоли вазиятларларни бартараф этиш мақсадида, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда Бизнес-омбудсманга тадбиркорлар манфаатлари бузилиши ҳолатлари бўйича айрим маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ваколатини бериш белгиланмоқда.

Расширяются полномочия Бизнес-омбудсмана
15 декабря на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Узбекистана рассмотрен Закон «О внесении изменений в статьи 245 и 2458 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан».
Закон направлен на защиту имущественных прав предпринимателей и предупреждение случаев вмешательства должностных лиц в отношения, связанные с недвижимостью.
В целях устранения этих проблемных ситуаций, связанных с защитой частной собственности, Кодексом об административной ответственности будет предусмотрено полномочие Бизнес-омбудсмана рассматривать дела по некоторым административным правонарушениям, касающимся случаев нарушения интересов предпринимателей.