Бизнес-омбудсманнинг ваколатлари кенгайтирилмоқда
Ўзбекистонда хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш ва хусусий мулкни ҳимоя қилиш борасида қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бироқ, ушбу йўналишда олиб борилаётган ислоҳотлар ва қабул қилинган қонунчиликка қарамай, бугунги кунга қадар айрим мансабдор шахслар томонидан тадбиркорларнинг мулкий ҳуқуқларини бузиш ҳолатлари муаммо яратмоқда. Ушбу масалага президент Шавкат Мирзиёев томонидан ҳам Олий Мажлисга йўлланган Мурожаатномасида эътибор қаратилган эди. Шу муносабат билан давлат раҳбари томонидан Бизнес-омбудсманга тадбиркорлар ҳуқуқларини бузган мансабдор шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиш ваколатини бериш таклиф қилинган эди.
Шундан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Мазкур қонун лойиҳаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги йиғилишида иккинчи ва учинчи ўқишида маъқулланиб, Сенатга юборилди.
Мазкур қонуннинг қабул қилиниши хусусий мулк дахлсизлигини, тадбиркорлик фаолияти эркинлигини таъминлаш, шунингдек, мансабдор шахслар томонидан ҳуқуқбузарликларни содир этилишини олдини олишнинг институционал механизмларини такомиллаштиришга хизмат қилади.

Расширяются полномочия Бизнес-омбудсмана
В Узбекистане принимается ряд мер по защите и обеспечению неприкосновенности частной собственности. Однако, несмотря на осуществляемые в данном направлении реформы и принятое законодательство, по сей день встречаются случаи нарушения права частной собственности со стороны некоторых должностных лиц, что создает проблемы для предпринимателей. Данная проблема была также отмечена президентом Шавкатом Мирзиёевым в Послании к Олий Мажлису. В связи с этим главой государства было предложено дать Бизнес-омбудсману полномочие привлекать к административной ответственности должностных лиц, нарушающих права предпринимателей.
Исходя из этого был разработан законопроект, предусматривающий внесение изменений в Административный кодекс Республики Узбекистан. Данный законопроект был одобрен во втором и третьем чтении очередного заседания Законодательной палаты Олий Мажлиса и направлен в Сенат.
Принятие данного закона позволит усовершенствовать институциональные механизмы обеспечения неприкосновенности частной собственности, свободы предпринимательской деятельности, а также предупреждения правонарушений должностными лицами.