Бизнес-омбудсман “Яшил макон” умуммиллий лойиҳага ўз ҳиссасини қўшди
Бизнес-омбудсман девонининг ходимлари “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасига ўз ҳиссаларини қўшдилар. Бу лойиҳа Ш. Мирзиёев ташаббуси билан мамлакатдаги экологик вазиятни яҳшилаш мақсадида ташкил этилган.
Эслатиб ўтамиз, мамлакатимизнинг айрим вилоятларида дарахт экиш режалари белгиланган кўрсаткичларидан анча ортда қолганлиги Ш. Мирзиёев томонидан танқид қилинган эди. Шунга асосан, Президент томонидан Ўзбекистонда яшил ҳудудларни кенгайтириш бўйича вазифалар белгилаб берилди.
Таъкидлаш жоизки, яшил ҳудудлар инсониятга жуда ижобий таъсир кўрсатади. Тадқиқотларга кўра, табиятда бўлиш ёки ҳатто табият манзараларини томоша қилиш ғазаб, қўрқув ва стресс даражасини камайтиради. Табиий шароитлар нафақат ижобий психологик таъсир кўрсатади, балки қон босимини, юрак уриш тезлигини, мушакларнинг кучланишини ва стресс гормонларини ишлаб чиқаришни камайтириш орқали жисмоний фаровонлигни оширади. Шуниси эътиборга лойиқки, 1 гектар ўрмон 1 кун давомида ўртача 180-200 кг кислород чиқаради ва ҳаводан 280 кг гача карбонат ангидридни ўзлаштиради.
Шуларга асосан, Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан Рeспублика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказининг Тошкент шаҳар филиали ҳудудида 100 га яқин мевали дарахт экилди. Шу билан бирга, марказ ходимлари билан келишилган ҳолда дарахтларнинг кейинчалик ўсиши ва мева беришини таъминлаш мақсадида мониторингни амалга ошириш ва дарахтларни парваришлаш келишилди.

Бизнес-омбудсман внес свой вклад в общенациональный проект «Яшил макон»
Сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана внесли свой вклад в общенациональный проект «Яшил макон». Данный проект был инициирован Ш. Мирзиёевым в целях улучшения экологической ситуации в стране.
Напомним, что в некоторых регионах страны показатели по посадке деревьев сильно отстают от намеченного графика, что привело к критике со стороны Ш. Мирзиёева. Исходя из этого, Президент поставил задачи по масштабному озеленению Узбекистана.
Следует отметить, что зеленые зоны очень положительно влияют на человека. Исследования показывают, что пребывание на природе или даже наблюдение за природными пейзажами снижает уровень гнева, страха и стресса. Природные условия не только имеют положительный психологический эффект, но и улучшают физическое состояние за счет снижения артериального давления, частоты сердечных сокращений, мышечного напряжения и выработки гормонов стресса. Вместе с тем за 1 день 1 Га леса в среднем выделяет 180-200 кг кислорода и поглощает до 280 кг углекислого газа из воздуха.
Исходя из этого, сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана высажено порядка 100 фруктовых деревьев на территории Ташкентского городского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии. При этом по согласованию с персоналом центра было решено осуществлять мониторинг и уход за деревьями для обеспечения их дальнейшего роста и плодоношения.