“Соғлом турмуш тарзи” платформаси тадбиркорлар учун қандай қийинчиликлар яратган эди?
Ўзбекистонда соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш мақсадида “Соғлом турмуш тарзи” платформаси яратилиб, у орқали фуқароларга юрганлик учун маблағлар тўланиб келмоқда.
Ушбу платформани молиялаштириш манбаи сифатида алкоголь ҳамда тамаки маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи корхоналарга маҳсулотларини реализация қилиш ҳажмидан ва белгиланган миқдорлардан келиб чиққан ҳолда йиғим жорий этилган.
Ўзбекистон Республикасининг ЎРҚ-440-сон Қонунига асосан қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишга таъсири самарадорлигини баҳолаш Бизнес-омбудсманнинг асосий вазифалари сифатида белгиланган. Қўшимча йиғимлар соҳадаги корхоналар учун муаммолар яратаётганлиги инобатга олинган ҳолда ушбу ҳолат Бизнес-омбудсман томонидан ўрганилди.
Қонунчиликда нима дейилган?
Бюджет кодексининг 51-моддасига кўра, йиғимлар республика бюджети даромади ҳисобланиб, Солиқ кодексининг 16 ва 17-моддаларига мувофиқ, йиғимларни жорий этиш, ҳисоблаб чиқариш ва тўлаш тартиби ушбу Кодексда ҳамда бошқа қонун ҳужжатларида белгиланиши кўрсатилган.
Шу билан бирга, давлат бюджетини шакллантириш ва ижро этиш билан боғлиқ муносабатларни тартибга солувчи “2021 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонуни билан 2021 йил учун солиқ ва йиғимларнинг ставкалари белгиланган бўлиб, мазкур Қонунда, “Соғлом турмуш тарзи” платформаси шахсий ғазна ҳисобварағига тўланадиган йиғимлар қайд этилмаган.
Таъкидлаш жоизки, мамлакатимизнинг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси доирасида 2019 йил 1 январдан бошлаб алкоголь ва тамаки маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар учун ҳар бир ишлаб чиқариладиган маҳсулот бирлигига ўрнатилган акциз ва йиғимларни бирлаштириш белгиланган.
Шу билан бирга, йиғимлар фақатгина алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг маҳаллий ишлаб чиқарувчиларига татбиқ этилиши, ушбу маҳсулотларни импорт қилувчи ҳамда бошқа турдаги алкоголь ва тамаки маҳсулотларни ишлаб чиқарувчилар билан тенг шароитда рақобат олиб бориш имкониятини чеклаб қўйган эди. Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан қонунчиликни такомиллаштириш ва юқоридаги муаммоларни ҳал этиш юзасидан тегишли таклиф ишлаб чиқилди. Натижада, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-5282-сон қарори қабул қилинди. Эндиликда, 1 январдан бошлаб Соғлом турмуш тарзи” платформаси орқали амалга ошириладиган тўловларни Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан уларни тўлиқ ҳажмда тўлаб берилади.
Ундан ташқари, қарорда платформадаги камчиликларни бартараф этишга эътибор қаратилган. Шунингдек, 2022 йил 1 январга қадар “Соғлом турмуш тарзи” платформасини такомиллаштириш, шу жумладан, ахборот дастурида фуқаролар томонидан белгиланган масофани ҳақиқатда босиб ўтганлигини тасдиқловчи механизмларни қайта кўриб чиқиш вазифаси белгиланди.

Какие трудности создавала платформа «Здоровый образ жизни» для бизнеса?
В Узбекистане в целях широкого внедрения здорового образа жизни была запущена платформа «Здоровый образ жизни», посредством которой населению выплачиваются средства за ходьбу.
В качестве источника финансирования данной платформы внедрены сборы для производителей алкоголя и табачных изделий, а размер варьируется в зависимости от объема продаж и установленных сумм.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан № УРК-440, оценка эффективности воздействия принятых нормативно-правовых актов на осуществление предпринимательской деятельности является одной из основных задач Бизнес-омбусмана. Принимая во внимание то, что внедрение данных сборов создало проблемы для компаний в данной отрасли, данная ситуация была изучена Бизнес-омбудсманом.
Что говорится в законодательстве?
Стоит отметить, что согласно статье 51 Бюджетного кодекса сборы являются доходами республиканского бюджета, а в соответствии со статьями 16 и 17 Налогового кодекса порядок введения, исчисления и уплаты сборов определяется настоящим Кодексом и иными актами законодательства.
При этом Законом «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год», регулирующим отношения, связанные с формированием и исполнением государственного бюджета, установлены ставки налогов и сборов на 2021 год, но при этом Законом не предусмотрены сборы, выплачиваемые на личный казначейский счет в платформе «Здоровый образ жизни».
Следует отметить, что в рамках концепции совершенствования налоговой политики страны с 1 января 2019 года предусмотрено объединение акцизов и сборов с производителей алкогольной продукции и табачных изделий, установленных на единицу производимой продукции.
Вместе с тем, сборы применяются только к местным производителям алкогольной и табачной продукции, что ограничивает их возможности конкурировать на равных с импортерами этих продуктов и производителями других видов алкогольной и табачной продукции. В связи с этим Бизнес-омбудсманом было разработано предложение по совершенствованию законодательства и устранения вышеупомянутых проблем. В результате, принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-5282. Впредь с 1 января 2022 года, выплата платежей, осуществляемых посредством платформы «Здоровый образ жизни», будет производиться за счет средств Государственного бюджета.
Помимо прочего, в постановлении уделено внимание устранению несовершенств в работе платформы. Так, постановлением поставлена задача в срок до 1 января 2022 года усовершенствовать платформу «Здоровый образ жизни», в том числе пересмотреть механизмы, подтверждающие фактическое прохождение гражданами определенного расстояния в информационной системе.