Ҳокимлик собиқ мансабдорларининг ноқонуний ҳаракатлари "қимматга" тушадиган бўлди
Хусусий мулк дахлсизлиги ҳудудда инвестицион жозибадорликни белгиловчи асосий омиллардан ҳисобланади.
Шу сабабли, мулк дахлсизлигини таъминлаш, унга етказилган зарарни қоплаш чораларини кўриш ваколатли давлат органларининг кўриш энг устувор вазифалардан бири бўлиши лозим.
Қарши шаҳрида фаолият юритувчи “Табассум” хусусий корхонаси (номи ўзгартирилган) Бизнес-омбудсманга мурожаат қилиб, хусусий мулкни бузилиши натижасида етказилган зарарни ундиришда амалий ёрдам сўраган.
Маълум бўлишича, 2018 йилда Қарши шаҳрининг собиқ ҳокими Ж. Ф. ва унинг ўринбосари бевосита кўрсатмаси асосида У. А. томонидан тегишли огоҳлантиришларсиз ва зарар ўрни қопланмаган ҳолда “Табассум” хусусий корхонасига тегишли кўчмас мулк бузилган.
Кўчмас мулкка етказилган зарар миқдори 1 221 967 800 сўмни ташкил этиши Х. Сулаймонова номидаги Республика Суд экспертиза маркази Қашқадарё вилоят бўлими томонидан аниқланди.
Фуқаролик кодексининг 206-моддаси талабига кўра олиб қўйилаётган ер участкасидаги уйни, бошқа иморатларни, иншоотларни ёки экинларни бузиб ташлашга зарарларнинг ўрни бозор қиймати бўйича олдиндан ва тўлиқ қоплангунига қадар йўл қўйилмайди.
Ҳолат юзасидан хусусий корхона манфаатида Қарши шаҳар ҳокимлигидан компенсация тўловини ундириш бўйича судга даъво ариза киритилди. Қарши туманлараро иқтисодий судининг ҳал қилув қарори билан Қарши шаҳар ҳокимлигидан “Табассум” хусусий корхонаси фойдасига 1 221 967 800 сўм компенсация тўловини ундириш белгиланди.

Незаконные действия бывших должностных лиц «дорого» обойдутся хокимияту
Неприкосновенность частной собственности – один из основных факторов, определяющих инвестиционную привлекательность региона.
В связи с этим обеспечение неприкосновенности имущества, принятие мер по возмещению причиненного ущерба должно быть одной из приоритетных задач компетентных государственных органов.
Частное предприятие «Табассум» (название изменено), осуществляющее деятельность в городе Карши, обратилось к Бизнес-омбудсману за практической помощью в возмещении ущерба, причиненного нарушением частного имущества.
Установлено, что в 2018 году по прямому указанию бывшего хокима города Карши Ж. Ф. и его заместителя У. А. имущество, принадлежащее частному предприятию «Табассум», было снесено без предупреждения и выплаты компенсации.
По оценке Кашкадарьинского регионального филиала Республиканского центра судебно-медицинской экспертизы имени Х. Сулаймонова сумма ущерба составила 1 211 967 800 сумов.
Согласно статье 206 Гражданского кодекса, снос дома, иных строений, сооружений или насаждений на изымаемом земельном участке до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости не допускается.
По данному делу в интересах частного предприятия в суд был подан иск о выплате компенсации от городских властей. Решением Каршинского районного экономического суда предусмотрена выплата компенсации в размере 1 221 967 800 сум в пользу частного предприятия «Табассум» со счета хокимията города Карши.