Бизнес-омбудсман Тошкент вилояти Бустонлиқ туманидаги 7-сонли жазони ижро этиш муассасасига ташриф буюрди.
Ташриф давомида Бизнес-омбудсман томонидан жазони ижро этиш муассасасидаги аввал тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланган маҳкумлар билан суҳбатлашилди. Ташрифдан асосий мақсад – жазони ижро этиш муассасасидаги маҳкумларнинг аввал фаолият юритган соҳаларида вужудга келган муаммоларини, маҳкумларга кўмаклашиш масалалари ҳамда уларга яратилган шароитларни ўрганишдир. Шунингдек, маҳкумларга амалдаги қонунчилик бўйича тадбиркорлик субъектлари учун яратилаётган имкониятлар бўйича ҳам тушунтиришлар берилди.
Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон Республикасининг ЎРҚ440-сон Қонунига мувофиқ тадбиркорлик фаолияти соҳасидаги жиноятлар тўғрисидаги ишлар бўйича гумон қилинаётган, айбланаётган ва ҳукм қилинган тадбиркорлик субъектлари вакиллари билан учрашиш учун қамоқда сақлаш жойларига, жазони ижро этиш муассасаларига монеликсиз кириш Бизнес-омбудсманнинг ҳуқуқларига киради.

Бизнес-омбудсман посетил учреждение по исполнению наказания №7 в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
В ходе визита Бизнес-омбудсман побеседовал с осужденными в учреждении, которые ранее осуществляли предпринимательскую деятельность. Основная цель визита – изучить проблемы сфер, в которых заключенные ранее осуществляли свою деятельность, вопросы оказания им содействия, а также изучить условия их содержания в учреждении. Вместе с тем заключенным были даны разъяснения о возможностях, которые открываются для субъектов предпринимательства действующим законодательством.
Стоит отметить, что согласно Закону Республики Узбекистан №ЗРУ-440, Бизнес-омбудсман имеет право беспрепятственно посещать места содержания под стражей, учреждения по исполнению наказания для встречи с представителями субъектов предпринимательства – подозреваемыми, обвиняемыми и осужденными по делам о преступлениях в сфере предпринимательской деятельности.