28-Sentabr, 2021-yil
Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг фаолиятида белгиланган тартибни бузган ҳолда текширув ўтказиш юзасидан Тошкент шаҳар ДСБ давлат солиқ катта инспекторига нисбатан киритилган даъво бўйича судда ютди.
Хусусан, “Kapital” МЧЖнинг (номи ўзгартирилган) фаолиятида камерал солиқ текшируви ўтказилган бўлиб, текширувда аттестациядан ўтмаган ва тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текшириш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳнома олмаган давлат солиқ катта инспектори А.А. (исми ўзгартирилган) иштирок этган.
Жиноят ишлари бўйича Шайхонтохур туман судининг қарори билан давлат катта солиқ инспектори А.А. текширувни белгиланган тартибини бузиб ўтказишда айбли деб топилди ва унга нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 баравари, яъни 2 450 000 сўм миқдорида жарима солиниши белгиланди.

Налоговый инспектор признан виновным в проведении проверки с нарушением установленного порядка
Бизнес-омбудсман выиграл дело против старшего государственного налогового инспектора ГНУ города Ташкента по иску о проведении проверки в деятельности субъекта предпринимательства с нарушением установленного порядка.
В частности, в деятельности ООО “Kapital” (название изменено) проведена камеральная проверка, в которой принял участие старший государственный налоговый инспектор А.А. (имя изменено), будучи не аттестованным и не имея специального удостоверения на проведение проверок деятельности субъектов предпринимательства.
Решением Шайхонтохурского районного суда по уголовным делам, старший государственный налоговый инспектор А.А. признан виновным в проведении проверки с нарушением установленного порядка, в связи с чем на него наложен штраф в размере 10 базовых расчетных величин или 2 450 000 сум.