– poytaxtda yo‘l harakatini boshqarishning mutlaqo yangi modeli joriy etiladi. Yo‘l harakatini tashkil etish markazi tashkil etilib, u transport, piyoda va yo‘lovchi oqimlarini real vaqtda monitoring qilish, boshqarish va xavfsizlikni ta’minlash vakolatiga ega bo‘ladi;
– Intellektual transport tizimi (ITT) shakllantiriladi. Kameralar, sensorlar, svetoforlar, jamoat transporti harakati, navigatsiya, vazn-hajm nazorati va barcha xizmatlar yagona platformaga ulanadi.
ITT Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasining Situatsion markaziga integratsiya qilinadi. Avtotransport vositalarining ekologik normativlarga mosligi avtomatik baholanadi va ekologik zonasiga mos kelmaydigan transport vositalarini aniqlash tizimi yo‘lga qo‘yiladi;
– 2030-yilgacha jamoat transportidan foydalanish ulushini 60 foizga, elektrobuslar ulushini 50 foizga, avtobuslarning o‘rtacha harakat tezligini 18 km soatdan 24 km soatga yetkazish, 1 ming kilometr avtomobil yo‘llarini ta’mirlash, 16 ta tonnel va yo‘l o‘tkazgich, 700 ta "aqlli" chorrahani barpo etish, metropoliten tarmog‘ining uzunligini 103 kilometrga yetkazish, 170 kilometr velosiped va 200 kilometr piyoda yo‘laklarini tashkil etish maqsadli ko‘rsatkichlar sifatida belgilab olindi;
– yo‘l va transport infratuzilmasi uchun maxsus jamg‘arma tashkil etildi. Jarimalar, "Xavfsiz shahar" tushumlari, reklama tushumlari bir qismi va boshqa manbalar jamg‘armaga yo‘naltiriladi. Mazkur jamg‘armaga kelib tushgan mablag‘lar transport master rejasi, ITT, muhandislik yechimlari, infratuzilmaviy loyihalar, avtobus yo‘laklari va svetoforlarni modernizatsiya qilishga sarflanadi;
– yo‘l-transport sohasidagi bir qator vakolatlar 2028-yilgacha huquqiy eksperiment sifatida markazga o‘tkaziladi. Bu Toshkentda transportni yagona markazlashgan tizim orqali samarali boshqarish imkonini beradi;
– Toshkent ko‘chalari, yo‘l kesishmalari, ko‘priklar va yo‘l o‘tkazgichlari bo‘yicha katta infratuzilmaviy dastur amalga oshiriladi: avtobuslar uchun alohida yo‘laklar, intellektual svetoforlar joriy etiladi, ko‘chalar kompleks tarzda rekonstruksiya qilinadi.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление, направленное на коренное обновление транспортной системы города Ташкента
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление, направленное на коренное обновление транспортной системы города Ташкента. Согласно документу:
– в столице будет внедрена совершенно новая модель управления дорожным движением. Создается Центр организации дорожного движения, который будет осуществлять мониторинг, управление и обеспечение безопасности транспортных, пешеходных и пассажирских потоков в режиме реального времени;
– формируется Интеллектуальная транспортная система (ИТС). Камеры, датчики, светофоры, движение общественного транспорта, навигация, контроль веса и габаритов и все сервисы будут объединены в единую цифровую платформу.
ИТС будет интегрирована с Ситуационным центром Национального комитета по экологии и изменению климата. Будет создана система автоматической оценки соответствия транспортных средств экологическим нормам и выявления автомобилей, не соответствующих экологической зоне;
– до 2030 года определены целевые показатели: довести долю использования общественного транспорта до 60 процентов, долю электробусов – до 50 процентов, увеличить среднюю скорость движения автобусов с 18 км/ч до 24 км/ч, отремонтировать 1 тысячу километров автомобильных дорог, построить 16 тоннелей и транспортных развязок, создать 700 «умных» перекрестков, довести протяженность метрополитена до 103 километров, обустроить 170 километров велодорожек и 200 километров пешеходных дорожек;
– для дорожной и транспортной инфраструктуры создан специальный фонд. Штрафы, поступления программы «Безопасный город», рекламные доходы и другие источники будут направляться в этот фонд. Средства будут расходоваться на транспортный мастер-план, ИТС, инженерные решения, инфраструктурные проекты, модернизацию автобусных полос и светофоров;
– ряд полномочий в дорожной и транспортной сфере передается центру до 2028 года в качестве правового эксперимента, что позволит эффективно управлять транспортом Ташкента через единую централизованную систему;
– будет реализована крупная инфраструктурная программа по улицам, перекресткам, мостам и путепроводам столицы: будут организованы выделенные полосы для автобусов, интеллектуальные светофоры, комплексная реконструкция улиц.