2025-yil 1-dekabrda nimalar o‘zgaradi?
2025-yil 1-dekabrdan boshlab turizm sohasi subyektlari mutaxassislari o‘z mablag‘lari hamda ish beruvchi va buyurtmachi tashkilotlarning mablag‘lari (byudjetdan tashqari mablag‘lari) hisobidan shartnoma asosida qayta tayyorlanadi va malakasi oshiriladi.
Iste’molchilar murojaatlarini ko‘rib chiqishning yangi tizimi joriy etiladi
Iste’molchilarning murojaatlarini ko‘rib chiqish samaradorligini oshirish maqsadida 2025-yil 1-dekabrdan boshlab «iste’molchi — tadbirkor — nodavlat notijorat tashkilotlar — davlat organlari» tizimi joriy etiladi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi kafolatlari
2025-yil 1-dekabrdan «Tadbirkorlikni rivojlantirish Kompaniyasi» AJ tomonidan qo‘shimcha ravishda kafolat yoki kafillik quyidagi shartlarda taqdim etilishi belgilangan:
(a) yirik tadbirkorlik subyektlariga 10 milliard so‘mgacha, biroq kredit, lizing, bank kafolati va akkreditivlarning 50 foizidan ortiq bo‘lmagan miqdorda;
(b) Kompaniyaning kuzatuv kengashi qarori bilan belgilangan tartibda o‘rta va yirik tadbirkorlik subyektlarining ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish va «yashil» iqtisodiyot yo‘nalishidagi yirik loyihalariga ularning aylanasidan kelib chiqib, 10 milliard so‘mdan ortiq bo‘lgan miqdorda;
(v) avval kafillikdan ijobiy foydalangan va yaxshi kredit tarixiga ega bo‘lgan tadbirkorlik subyektlariga amalda belgilangan kafillik miqdorini 1,5 baravargacha oshirgan holda;
(g) garov ta’minoti bo‘yicha yuzaga kelgan taqchillikni bartaraf etish uchun barcha toifadagi tadbirkorlik subyektlariga belgilangan miqdorlar doirasida ajratilgan kredit, lizing, bank kafolati va akkreditivlarga.
«Raqamli qishloq xo‘jaligi» platformasidagi yangi xizmatlar joriy qilinadi
«Raqamli qishloq xo‘jaligi» yagona integratsion platformasida quyidagi xizmat turlari joriy qilinadi:
(a) 2025-yil 1-dekabrdan boshlab qishloq xo‘jaligi yerlarini ikkilamchi ijaraga berish yuzasidan:
(i) ikkilamchi ijaraga beriladigan yerlarni belgilash, ijara shartnomasini tuzish, davlat ro‘yxatdan o‘tkazish va to‘lovlarni amalga oshirish;
(ii) ikkilamchi ijaraga beriladigan yerlarda mahsulot yetishtirishga kreditlar olish uchun hujjatlarni rasmiylashtirish.
Atrof-muhit davlat monitoringi ma’lumotlarining ochiqligi ta’minlanadi
2025-yil 1-dekabrdan boshlab Ekologiya vazirligi atrof tabiiy muhitning davlat monitoringi tizimi ma’lumotlar bazalarining jamoatchilik uchun ochiqligini ta’minlaydi hamda ularda quyidagi ma’lumotlarni joylashtirib boradi:
(a) har yili «Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida ekiladigan daraxt va ko‘chatlar haqida (manzili, parvarishlash uchun mas’ul shaxslar, ko‘chat turi va b.);
(b) davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarni kesish uchun yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatni olish maqsadida taqdim etilgan arizalar haqida (murojaatchilar, daraxtlar soni, turi va manzili) va daraxtni kesish bo‘yicha o‘tkaziladigan jamoatchilik eshituvi haqida (sanasi, vaqti, manzili va natijalari);
(g) suv havzalarida noruda materiallarni qazib olish bo‘yicha joriy qilingan moratoriy tartibini buzgan shaxslar haqida;
(d) mo‘ljallanayotgan va (yoki) rejalashtirilayotgan yoki amalga oshirilayotgan xo‘jalik faoliyatining hamda boshqa faoliyatning atrof-muhitga ehtimol tutilgan ta’siri masalalarini aholi va jamoatchilik o‘rtasida muhokama qilish maqsadida tashkil etilgan jamoatchilik eshituvlari natijalari haqida;
(ye) strategik ekologik baholash obyektlari, jumladan, shaharsozlik hujjatlarining barcha turlari, davlat dasturlarining, konsepsiyalarining, ishlab chiqarish kuchlarini, iqtisodiy va ijtimoiy soha tarmoqlarini joylashtirish hamda rivojlantirish sxemalarining loyihalari yuzasidan jamoatchilik eshituvi natijalari haqida;
(j) ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida o‘tkazilgan reydlar, tekshiruvlar, monitoringlar natijasida aniqlangan qonun buzilishi holatlari va ularni bartaraf etish yuzasidan ko‘rilgan choralar haqida;
(z) hududlarga qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish uchun biriktirilgan sanitar-tozalash korxonalari haqida (korxona nomi, rahbari va uning o‘rinbosari familiyasi, ismi, otasining ismi, ularning telefon raqamlari, dispetcherlik xizmati va murojaatlarni qabul qilish xizmati ma’lumotlari, qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish reja-grafiklari);
(i) chiqindilarni qabul qilish, saralash, qayta ishlash va yoqish orqali muqobil energiya ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi korxonalar haqida (korxona nomi, faoliyat turi, telefon raqamlari, ikkilamchi xomashyo, saralangan chiqindilarni qabul qilish maskanlari manzillari).

Что изменится с 1 декабря 2025 года?
Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 декабря 2025 года?
Переподготовка специалистов сферы туризма
С 1 декабря 2025 года переподготовка и повышение квалификации специалистов субъектов сферы туризма осуществляются за счет их собственных средств, а также средств (внебюджетных средств) работодателей и организаций-заказчиков на договорной основе.
Внедряется новая система рассмотрения обращений потребителей
В целях повышения эффективности рассмотрения обращений потребителей с 1 декабря 2025 года внедряется система «потребитель — предприниматель — негосударственная некоммерческая организация — государственный орган».
Гарантии Компании по развитию предпринимательства
Определено предоставление с 1 декабря 2025 года Акционерным обществом «Компания по развитию предпринимательства» гарантии или поручительства дополнительно на следующих условиях:
(а) крупным субъектам предпринимательства — до 10 миллиардов сумов, но в размере, не превышающем 50 процентов кредита, лизинга, банковской гарантии и аккредитивов;
(б) на крупные проекты средних и крупных субъектов предпринимательства в направлении производства, оказания услуг и «зеленой» экономики в порядке, установленном решением Наблюдательного совета Компании, исходя из их оборота — в размере более 10 миллиардов сумов;
(в) субъектам предпринимательства, ранее положительно использовавшим поручительство и имеющим хорошую кредитную историю, — с повышением действующего размера поручительства до 1,5 раза;
(г) на выделенные кредиты, лизинги, банковские гарантии и аккредитивы всем категориям субъектов предпринимательства с целью предотвращения возникшего дефицита по залоговому обеспечению в рамках установленных размеров.
Будут внедрены новые услуги на платформе «Цифровое сельское хозяйство»
На Единой интеграционной платформе «Цифровое сельское хозяйство» будут внедрены следующие виды услуг:
(а) начиная с 1 декабря 2025 года по передаче в субаренду сельскохозяйственных земель:
(i) определение земель, предоставляемых в субаренду, заключение договоров аренды, государственную регистрацию и осуществление платежей;
(ii) оформление документов для получения кредитов на выращивание продукции на землях, предоставляемых в субаренду.
Будет обеспечена открытость данных государственного мониторинга окружающей среды
С 1 декабря 2025 года Минэкологии обеспечивает открытость базы данных государственного мониторинга окружающей природной среды для общественности и размещает в ней следующие данные:
(а) о деревьях и саженцах (их адресах, лицах, ответственных за их уход, видах саженцев и др.), ежегодно высаживаемых в рамках общенационального проекта «Яшил макон»;
(б) о заявлениях, представленных в целях получения документа разрешительного характера юридическими и физическими лицами для вырубки деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд (о заявителях, количестве деревьев, их видах и адресах), и о проводимых общественных слушаниях по вырубке деревьев (о дате, времени, адресе и результатах);
(в) о лицах, нарушивших порядок моратория, введенного по старательской добыче нерудных материалов на водоемах;
(г) о результатах общественных слушаний, организованных в целях обсуждения среди населения и общественности вопросов возможного воздействия намечаемой и (или) планируемой или осуществляемой хозяйственной и иной деятельности для окружающей среды;
(д) о результатах общественных слушаний по объектам стратегической экологической оценки, в том числе всем видам градостроительной документации, проектам государственных программ, концепций, схем размещения и развития производительных сил, отраслей экономической и социальной сфер;
(е) о фактах нарушения закона, выявленных в результате рейдов, проверок, мониторингов, проведенных в сфере защиты экологии и окружающей среды, а также принятых мерах по их устранению;
(ж) о санитарно-очистительных предприятиях, закрепленных за территориями для вывоза твердых бытовых отходов (наименование предприятия, фамилия, имя, отчество руководителя и его заместителя, их номера телефонов, сведения о диспетчерской службе и службе принятия обращений, план-график вывоза твердых бытовых отходов);
(з) о предприятиях, занимающихся производством альтернативной энергии посредством приема, сортировки, переработки и сжигания отходов (наименование предприятия, вид деятельности, номера телефонов, адреса пунктов приема вторичного сырья, сортированных отходов).
На таможне будут внедрен модуль «Толлинговые операции»
С 1 декабря 2025 года в практику будет внедрен модуль «Толлинговые операции», предоставляющий возможность оформления грузовых таможенных деклараций в упрощенном порядке в режимах переработки на таможенной территории и вне таможенной территории.