Текширув ўтказиш тартибини бузган назорат қилувчи органнинг ходимига нисбатан интизомий жазо қўлланилди
Кадастр агентлигининг Жондор туман бўлим бош инспектори М.М. томонидан “Азиз” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалигига тегишли ер майдонларида текширув олиб борилган. Аммо текширув натижалари, яъни далолатнома ва кўрилган чоралар юзасидан маълумот, қонунчилик талабларини бузган ҳолда Ягона электрон тизимга киритилмаган.
Хусусан, ўтказилган текширув натижалари бўйича тузилган далолатномада қайд этилган қонунбузилиш ҳолатлари тўғрисидаги хулосалар текширув якунлангандан сўнг уч иш куни ичида, тадбиркорлик субъектига нисбатан қўлланилган таъсир чоралари тўғрисидаги маълумотлар мазкур чоралар қўлланилгандан сўнг уч иш кунидан кечиктирмасдан назорат қилувчи органлар томонидан Ягона тизимга киритилиши лозим.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Кадастр агентлигининг Бухоро вилоят бошқармасига Тақдимнома киритилди. Натижада агентликнинг вилоят бошқармаси бошлиғининг буйруғига асосан бош инспектор М.М.га юклатилган хизмат вазифаларини лозим даражада бажарилмаганлиги сабабли учун интизомий жазо чораси қўлланилган.

Служащий контролирующего органа привлечен к дисциплинарной ответственности за нарушение порядка проведения проверки
Главным инспектором Жондорского районного отдела Агентства по кадастру М.М. проведена проверка земельного участка, принадлежащего фермерскому хозяйству «Азиз» (название изменено). Однако, результаты проверки, а именно акт и информация о принятых мерах, не были внесены в электронную систему, что является нарушением требований законодательства.
В частности, заключения о нарушениях, зафиксированные в акте по результатам проверки, в течение трех рабочих дней после окончания проверки, а также информация о мерах, принятых в отношении субъекта предпринимательства, не позднее трех рабочих дней после применения этих мер, должны быть внесены контролирующими органами в Единую систему.
По данному положению Бизнес-омбудсманом в Бухарское областное управление Агентства по кадастру внесено Представление, в результате чего решением начальника областного управления в отношении главного инспектора М. М. применены меры дисциплинарного взыскания в виде выговора за ненадлежащее исполнение своих служебных обязанностей.