Ҳокимлик ҳузуридаги инжиниринг компанияси тадбиркорга 3,5 миллиард, давлат бюджетига эса 69 миллион сўм тўлайдиган бўлди
Бизнес-омбудсман Андижон вилояти ҳокимлиги ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниясига нисбатан қарздорликни ундириш юзасидан киритган даъво аризаси бўйича судда ютди. Хўжаобод туманлараро иқтисодий судининг қарори билан инжиниринг компаниясига “Қурилиш” МЧЖ (номи ўзгартирилган) фойдасига қарийб 3,5 миллиард сўмлик қарзни, давлат бюджетига эса 69 миллион сўмдан ортиқ давлат божини тўлаб бериш мажбурияти юклатилди.
Мазкур қарздорлик 9 миллиард сўмлик пудрат шартномаси бўйича юзага келган. Инжиниринг компанияси тадбиркор олдида юзага келган қарздорликни объект қурилишига маблағлар маҳаллий бюджетдан молияштаришилмаслиги билан оқлади, бироқ суд ушбу сабаб томонларни шартномавий мажбуриятдан озод қилмаслигини таъкидлаб (ФК 236-модда), тадбиркор фойдасига қарор қабул қилди.

Инжиниринговая компания при хокимияте заплатит почти 3,5 миллиарда предпринимателю и более 69 миллионов сум в госбюджет
Бизнес-омбудсман выиграл дело в суде по иску о взыскании задолженности со счета инжиниринговой компании “Ягона буюртмачи хизмати” при хокимияте Андижанской области. Решением суда на инжиниринговую компанию возложено обязательство по выплате задолженности по договору подряда в пользу ООО “Қурилиш” (название изменено) в размере почти 3,5 миллиардов сум, а также государственной пошлины в размере более 69 миллионов сум.
Данная сумма является задолженностью по договору подряда на сумму почти 9 миллиардов сум. Возникшую задолженность перед предпринимателем инжиниринговая компания обосновала отсутствием финансирования объекта. Суд постановил, что данная причина не является основанием для невыполнения сторонами своих обязательств (ст. 236 ГК).