Тадбиркорнинг мурожаатини жавобсиз қолдирган ҳоким ўринбосари жаримага тортилди
“Давр” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Шуманай тумани ҳоким ўринбосарининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Шуманай туман ҳокими ўринбосарига Жамиятнинг ер майдони ажратиш юзасидан мурожаати келиб тушган. Аммо, ҳоким ўринбосари томонидан мурожаат асоссиз равишда жавобсиз қолдирилган, бу эса Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги Қонуннинг талабларига зиддир
Шунга асосан, Бизнес-омбудсман томонидан Шуманай туман ҳоким ўринбосарига нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилди. Натижада, жиноят ишлари бўйича Шуманай туман суди томонидан Шуманай туман ҳоким ўринбосарига нисбатан “Давр” МЧЖнинг мурожаатига ёзма ёхуд электрон шаклда жавоб юбормаслик учун базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида жарима солинди.

Оштрафован заместитель хокима, оставивший обращение предпринимателя без ответа
ООО «Давр» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия заместителя хокима Шуманайского района.
Установлено, что заместителю хокима Шуманайского района поступило обращение Общества о выделении земельного участка. Однако обращение было оставлено без ответа, что является нарушением требований Закона «Об обращениях физических и юридических лиц».
По данному обращению, Бизнес-омбудсманом внесен протокол об административном правонарушении в отношении заместителя хокима Шуманайского районаВ результате решением Шуманайского районного суда по уголовным делам на заместителя хокима Шуманайского района наложен штраф в размере одной базовой расчетной величины за ненаправление ответа в письменной либо в электронной форме ООО «Давр».