Тадбиркор давлат органидан 50 миллион сўмдан ортиқ маблағни ундирадиган бўлди
Бизнес-омбудсман Зафаробод туман ободонлаштириш бошқармасидан тадбиркор олдидаги қарздорликни ундириш бўйича киритилган даъво бўйича судда ютди. Аввалроқ, Бошқарма ва ЯТТ “Зиёда”ни (номи ўзгартирилган) ўртасида 50 027 900 сўмлик маҳсулотларни етказиб бериш бўйича шартнома тузилган. Тадбиркор томонидан шартнома шартлари тўлиқ бажарилганлигига қарамасдан, Бошқарма томонидан тўловлар амалга оширилмаган.
Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркор манфаатида киритилган даъво ариза натижасида, Жиззах туманлараро иқтисодий судининг қарори билан Бошқармага 50 027 900 сўмлик қарздорликни ЯТТ “Зиёда”ни ҳисобига ва 1 000 558 сўмлик давлат божини тўлаш мажбурияти юклатилди.

Предприниматель смог отсудить у государственного органа более 50 миллионов
Бизнес-омбудсман выиграл дело по иску о взыскании задолженности с Управления благоустройства Зафарабадского района перед предпринимателем. Ранее между Управлением и ИП «Зиёда» (название изменено) был заключен договор на поставку товаров на 50 027 900 сум. Несмотря на то, что предприниматель полностью выполнил свою часть обязательств по договору, установленная сумма не была выплачена.
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в интересах предпринимателя, решением Джизакского межрайонного экономического суда на Управление возложено обязательство по выплате задолженности в размере 50 027 900 сум на счет ИП «Зиёда», а также пошлины в размере 1 000 558 сум в государственный бюджет