Мазкур учрашув Президентнинг “Қишлоқ хўжалиги соҳасида қўшилган қиймат солиғини ҳисоблашнинг соддалаштирилган тартибини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги янги фармони мазмун-моҳиятини атрофлича тушунтириш мақсадида ташкил этилди.
Мулоқот давомида фармоннинг қишлоқ хўжалиги соҳасига олиб кириши кутилган янгиликлар, тадбиркорлар учун қулайликлар ва амалий афзалликлар ҳақида атрофлича фикр алмашилди.
Хусусан, янги тартиб қишлоқ хўжалиги билан шуғулланувчи субъектларнинг солиқ юкини камайтириши, ҳисоб-китоб жараёнларини соддалаштириши ва соҳа ривожига хизмат қилиши қайд этилди.
Тадбирда иштирок этган тадбиркорлар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар, амалдаги тизимдаги муаммо ва таклифларини билдирдилар. Мутасаддилар эса бу таклифларни инобатга олиб, уларни келгуси ислоҳотларда ҳисобга олишини маълум қилдилар.

Встреча была организована с целью подробного разъяснения содержания нового Указа Президента «О мерах по внедрению упрощенного порядка исчисления налога на добавленную стоимость в сельскохозяйственной отрасли».
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями о нововведениях, которые Указ предполагает ввести в агропромышленном комплексе, удобствах для предпринимателей и практических преимуществах.
В частности, было отмечено, что новый порядок позволит снизить налоговую нагрузку на субъектов сельского хозяйства, упростить бухгалтерский учет и будет способствовать развитию отрасли.
Предприниматели, участвовавшие в мероприятии, получили ответы на свои вопросы, высказали свои проблемы и предложения по действующей системе. Представители власти, в свою очередь, заявили о принятии во внимание этих предложений при проведении будущих реформ.