Вакил девонига Навоий вилоятида фаолият юритувчи “Учқудуқ” (номи ўзгартирилган) МЧЖ фаолиятида ўтказилган текширувдан ва ҳисоб рақамидан ечиб олинган пул маблағи қайтарилмай келинаётганлигидан норози бўлиб мурожаат қилди.
Аниқланишича, Навоий вилоят солиқ бошқармасининг буйруғига асосан жамият фаолиятида солиқ аудити текшируви ўтказилиб, натижаси бўйича жамиятга жами 2 миллиарддан зиёд қўшимча солиқ ва жарималар ҳисобланган ҳамда ушбу маблағлар жамият ҳисоб рақамидан ундирилган.
Ўз навбатида, суднинг ҳал қилув қарорига асосан солиқ бошқармасининг бу қарори ҳақиқий эмас деб топилган бўлсада, жамиятдан ундирилган пул маблағлари тадбиркор ихтиёрига қайтарилмаган.
Бундан ташқари, жамият фаолиятида ўтказилган текшириш давомида амалдаги қонунчилик ҳужжатлари талаблари бузилганлик ҳолати аниқланган.
Ўрганиш натижасига кўра текширишда қонунбузилиш ҳолатига йўл қўйган мансабдор шахсга нисбатан маъмурий жарима жазоси қўлланилиб, тадбиркор ҳисоб рақамига 2 миллиард 160 миллион сўм пул маблағи қайтарилиши таъминланди.

В Аппарат Уполномоченного обратилось ООО «Учкудук» (название изменено), действующее в Навоийской области, с жалобой на проведенную проверку, а также на задержку возврата списаных денежных средств с расчетного счета.
Как было установлено, на основании приказа Навоийского областного налогового управления была проведена налоговая проверка деятельности общества, по результатам которой обществу были начислены дополнительные налоги и штрафы на общую сумму более 2 миллиардов сум, и эти средства были взысканы со счета общества.
В свою очередь, несмотря на то что решением суда приказ налогового управления был признан недействительным, взысканные с общества денежные средства не были возвращены в распоряжение предпринимателя.
Кроме того, было выявлены нарушения требований действующего законодательства при проведении проверки деятельности общества.
По результатам изучения в отношении должностного лица, допустившего нарушение закона при проведении проверки, была применена административная ответственность в виде штрафа, а на расчетный счет предпринимателя обеспечен возврат денежных средств в размере 2 миллиарда 160 миллионов сумов.