Қонунчилик ҳужжатларини нотўғри қўлланилишидан “азият чеккан” тадбиркорнинг ҳуқуқи Олий судда тикланди
Яккабоғ туманида фаолият юритувчи “Илҳом” МЧЖ (номи ўзгартирилган) қабул қилинган маъмурий суд қарорларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, “Илҳом” МЧЖга норуда фойдали қазилмаларни ўз ичига олган ер қаъри участкасидан фойдаланиш ҳуқуқи учун лицензия берилган. Мазкур лизенция асосида Яккабоғ туман ҳокими томонидан 3,5 гектар ер майдони 10 йил муддатга ижарага берилган. Мазкур тартиб Ўзбекистон Республикаси Президенти ПҚ-4078-сон Қарорининг талабларига тўлиқ мувофиқ бўлган.
Шунга қарамай, Яккабоғ туман маъмурий судининг қарори билан ҳокимнинг “Илхом” МЧЖга ер майдонини ажратиш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилган. Ер майдони электрон онлайн-аукцион орқали берилмаганлиги суднинг қарори учун асос сифатида келтирилган. Апелляция инстанцияси томонидан биринчи инстанция қарори ўзгаришсиз қолдирилди.
Мазкур ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Олий судга шикоят киритилди. Натижада “Илҳом” МЧЖ манфаатига зид бўлган биринчи инстанция суд қарори бекор қилинди ҳамда тадбиркорнинг ер майдонига бўлган ҳуқуқи тикланди.

Верховный суд восстановил права предпринимателя, «пострадавшего» от неправомерного применения законодательства
ООО «Ильхом» (название изменено), осуществляющее деятельность в Яккабагском районе, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на решения административных судов.
Установлено, что ООО «Ильхом» выдана лицензия на право пользования участком недр, содержащим нерудные полезные ископаемые. На основании данной лицензии решением хокима Яккабагского района предпринимателю предоставлен в аренду земельный участок размером 3,5 га сроком на 10 лет. Данный порядок полностью соответствовал требованиям Указа Президента Республики Узбекистан № ПП-4078.
Несмотря на это, решение хокима о выделении земельного участка ООО «Ильхом» было признано недействительным решением Яккабагского районного административного суда. Суд обосновал это тем, что земельный участок не был выделен посредством онлайн аукциона. Апелляционная инстанция также поддержала решение первой инстанции.
По данной ситуации Бизнес-омбудсманом подана жалоба в Верховный суд, в результате чего решение суда первой инстанции, вынесенное в нарушение интересов ООО «Ильхом», признано недействительным, а права предпринимателя на земельный участок восстановлены.