Тадбиркорларга 903 миллион сўмлик нореал қарздорлик ҳисоблаган Ҳудудгаз ходимларига нисбатан жиноий иши қўзғатилди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи бир гуруҳ тадбиркорлик субъектлари уларга нисбатан ноқонуний равишда қарздорлик ҳисобланганлиги ва улар асоссиз газ тармоғидан узилганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, “Ҳудудгаз Жиззах” ходимлари томонидан табиий газ сарфини ҳисобга олувчи “Фосса” дастурига юқоридаги тадбиркорлик субъектларининг ҳисобига қарийб 903 миллион сўмлик нореал қарздорлик киритилган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан “Ҳудудгаз Жиззах” газ таъминоти филиали мансабдор шахслари ва бошқаларнинг ҳаракатларига қонуний баҳо бериш ва уларга нисбатан жиноий иш қўзғатиш таклифи вилоят прокуратурасига юборилди.
Бизнес-омбудсманнинг таклифи бўйича терговга қадар текширув ҳаракатлари амалга оширилиб, натижада “Ҳудудгаз Жиззах” газ таъминоти филиали, “Ҳудудгаз Метрология” филиали Жиззах бўлими мансабдор шахслари ва бошқаларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 205-моддаси 2-қисми ва 209-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилди.

В отношении сотрудников «Худудгаз» возбуждено уголовное дело за начисление несуществующей задолженности предпринимателям в размере 903 миллионов сум
К Бизнес-омбудсману обратилась группа субъектов предпринимательства, осуществляющая деятельность в Джизакской области, с жалобой на незаконное начисление задолженности и необоснованное отключение их от газовой сети.
В ходе изучения установлено, что сотрудники «Худудгаз Джиззак» внесли в систему учета потребления природного газа «Фосса» несуществующую задолженность в размере почти 903 миллионов сум в отношении вышеупомянутых предпринимателей.
По данной ситуации, в областную прокуратуру Бизнес-омбудсманом направлено предложение дать правовую оценку действиям должностных лиц Джизакского газового филиала «Худудгаз» и других, а также возбудить в их отношении уголовное дело.
По внесенному Бизнес-омбудсманом предложению было проведено предварительное следствие, в результате чего в отношении должностных лиц филиала газоснабжения «Худудгаз Джиззак», Джизакского отделения филиала «Худудгаз метрология» и других возбуждено уголовное дело на основании части 2 статьи 205 и части 1 статьи 209 УК Республики Узбекистан.