Тадбиркорларнинг мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилишда Сенат билан яқин ҳамкорлик амалга оширилмоқда
Бизнес-омбудсманга тадбиркорлардан маҳаллий давлат ҳокимияти органлари қарорларидан норози бўлиб ёзган кўплаб мурожаатлар келиб тушади. Мурожаатларни ўрганиш давомида айрим ҳолларда тадбиркорлик субъектлари манфаатларига зид тарзда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан қарор қабул қилиниши аниқланади.
Жумладан, Сурхондарё вилоятида фаолият кўрсатувчи “The Farm” фермер хўжалигига (номи ўзгартирилган) 2020 йилда 52, 7 гектар ер майдони ажратилган. Аммо халқ депутатлари Узун туман кенгашининг қарори билан ер ижара шартномаси қонунга зид тарзда бир томонлама бекор қилинган.
Фуқаролик кодексининг 382-моддасига асосан, агар қонунчиликда ёки шартномада бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, шартнома тарафларнинг келишувига мувофиқ ўзгартирилиши ва бекор қилиниши мумкин.
Мазкур ҳолат юзасидан, Узун туман кенгаши қарорининг қонунийлигига баҳо бериш бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенатига хат юборилди. Натижада, Халқ депутатлари Сурхондарё вилояти кенгашининг қарори билан Узун туман кенгаши қарорининг тегишли қисмлари бекор қилиниб, “The Farm” фермер хўжалигининг ер майдонига бўлган ҳуқуқи тикланди.

Осуществляется тесное сотрудничество с Сенатом в защите имущественных прав предпринимателей
Бизнес-омбудсману поступает множество обращений предпринимателей, недовольных решениями органов местной власти. При рассмотрении обращений выявляются случаи принятия органами местной власти решений, противоречащих интересам субъектов предпринимательства.
В частности, в 2020 году фермерскому хозяйству «The Farm» (название изменено), осуществляющему деятельность в Сурхандарьинской области, выделено 52,7 га земельного участка. Однако решением Узунского районного Кенгаша народных депутатов договор аренды земельного участка был незаконно расторгнут в одностороннем порядке.
Согласно статье 382 Гражданского кодекса изменение и расторжение договора возможны по соглашению сторон, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, другими законами или договором.
По данной ситуации, Бизнес-омбудсманом в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан направлено письмо по оценке законности решения Узунского районного Кенгаша народных депутатов. В результате решением Кенгаша народных депутатов Сурхандарьинской области, соответствующие части решения Узунского районного Кенгаша народных депутатов были отменены, а права фермерского хозяйства «The Farm» на земельный участок были восстановлены.