Туризм ва инвестиция масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 9 апрель куни ҳудудларнинг туризм салоҳиятини ошириш, хорижий инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш масалалари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизнинг туризм экспорти 1,6 карра ошиб, 3 миллиард 500 миллион долларга етди, бу соҳада 2 мингдан ортиқ янги тадбиркор иш бошлади. Ўтган йили хорижий сайёҳлар ташрифи илк бор 10 миллиондан ошди.
Ҳудудларда туризм ва сервис инфратузилмаси жуда тез ривожланаяпти. Хусусан, ўтган 8 йилда 6 миллиард 500 миллион доллар сармоя киритилиб, 130 мингта меҳмон ўрни очилган.
Бугунги кунда 20 та туризм қишлоғи фаолият юритаяпти. Паркент туманининг “Олтин бел” чўққисида халқаро даражадаги янги тоғ-чанғи зонаси барпо этилаяпти.
Аслида, юртимиз тарихи, маданияти ва табиатига асосланиб, сайёҳларни яна 2-3 карра кўпайтириш мумкин. Лекин айрим ҳудудларда йўл ва транспорт ноқулайлиги, кўнгилочар жойлар ва қизиқарли дастурлар етишмаслиги каби камчиликлар бор.
Шу боис йиғилишда жойлардаги имкониятларни юзага чиқариб, туризм йўналишларини кўпайтириш, сайёҳларга шароитларни кенгайтириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Масалан, Сариосиё туманининг асосий қисми тоғлардан иборат бўлиб, қишки туризм учун катта салоҳият мавжуд. У ерда дор йўли, меҳмонхона ва савдо-сервис хизматлари соҳасида 200 миллион долларлик лойиҳалар қилса бўлади. Чортоқ тумани ҳам гўзал табиати, шифобахш суви билан машҳур.
Мутасаддиларга шу каби 36 та туман ва шаҳарни этно, гастрономик, тиббий, экстремал, маданий-тарихий, зиёрат, қишки ва агротуризм асосида ривожлантириш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Бугунги кунда “BBC”, “Euronews” каби нуфузли телеканалларда, 20 дан ортиқ халқаро кўргазмаларда Ўзбекистонга саёҳат кенг тарғиб қилинмоқда. Виза тартиблари соддалаштириляпти, замонавий самолётлар олиб келиняпти.
Энди бу имкониятлардан фойдаланиб, соҳадаги салоҳиятли бозорлардан сайёҳларни жалб қилиш, тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Айни пайтда Миллий туризм ягона платформаси ишлаб чиқилмоқда. Энди унга электрон виза бериш, чипта олиш жараёнлари ҳам уланади. Шунингдек, барча тарихий обидаларга кириш имконини берадиган “ягона туристик карта” жорий қилинади.
Сўнгги йилларда ички туризмга эътибор кучайгани учун маҳаллий сайёҳлар сони 23 миллионга етди. Лекин ҳалигача бошқа вилоятларга саёҳатга бормаганлар кўп топилади.
Шу боис энди ҳар ойнинг бир шанба-якшанбаси “оила ва жамоа билан саёҳатга чиқиш куни”, деб эълон қилинади. Ёшлар ўртасидаги мусобақа ғолибларига Ўзбекистон бўйлаб саёҳат йўлланмаси совға қилинади.
Соҳадаги яна бир йўналиш – маданий мерос объектлари. Охирги 4 йилда 327 та шундай мажмуа реставрация ва консервация қилинди. Ҳозир яна 485 та объект таъмирталаб.
Бу ишларга хусусий секторни жалб этиб, бизнес лойиҳа қилиш мумкинлиги айтилди. Маданий мерос объектларини ижарага беришни такомиллаштириш, уларга тушумларни рақамлаштириш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Туризм бўйича олий таълим муддати 4 йилдан 3 йилга камайтирилиб, дуал тизимга ўтказилди. Энди бунинг давоми сифатида, талабаларни амалиёт ва ишлаш учун хорижга юбориш яхши самара беради.
Умуман, бундай имкониятлар эвазига бу йил 15 миллион туристни жалб қилиш ва экспортни 4 миллиард долларга етказиш мумкинлиги қайд этилди.
Йиғилиш кун тартибидаги иккинчи масала – хорижий давлатлар билан ҳамкорликдаги инвестициявий лойиҳалар таҳлили бўлди.
Бу йил биринчи чоракнинг ўзида Бирлашган Араб Амирликлари, Малайзия, Кувайт ва Францияга ташрифлар чоғида 39 миллиард долларлик 178 та лойиҳа бўйича келишувларга эришилди. Яқинда Самарқандда ўтган саммитда Европа Иттифоқи Марказий Осиёга 12 миллиард евро ажратишини маълум қилди.
Мамлакатимизда 2025 йилда 42 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб этиш кўзда тутилган. 81 та йирик, 8 мингдан ортиқ ўрта ва кичик лойиҳа амалга оширилиши, донор ташкилотлардан 2 миллиард доллар грант ҳамда банклар томонидан 6 миллиард доллар жалб қилиниши белгиланган.
Йиғилишда бу борадаги имкониятлар ҳудудлар ва ҳамкор мамлакатлар кесимида таҳлил қилинди.
Масалан, илгари инвестор бормаган, темир йўл ёки магистрал йўл ҳам ўтмаган Олтинсой туманида 100 миллион долларлик 3 та йирик лойиҳа амалга оширилмоқда. Ёки Қўшработда гранит тош қазиб олиш ва қайта ишлаш бўйича 75 миллион долларлик 2 та янги лойиҳа бошланган. Изланса, бундай имкониятлар ҳар бир ҳудудда бор.
Ўтган ойда Лондонда “Ўзбекистон инвесторлари куни” ташкил этилди. Шу йилнинг ўзида 2 миллиард 770 миллион доллар жалб қилиш бўйича келишувга эришилди. Бундай тадбирларни Нью-Йорк, Сингапур, Гонконг, Дубай, Шанхай, Токио, Истанбул каби бизнес марказларида ҳам ташкил этиш зарурлиги қайд этилди.
Хусусийлаштиришга оид катта дастур ишлаб чиқилмоқда. Унга кўра, 49 та корхонадаги давлат улуши халқаро бозорда сотилиши, 15 та йирик давлат корхонаси евробонд чиқариши мўлжалланган. Булар ҳам хорижий инвестицияларни жалб этиш учун улкан имконият.
Шу ойда Жиззахда, июнда эса Тошкент шаҳрида халқаро инвестиция форумлари ўтказилади. Уларда инвесторларга таклиф қилиш учун лойиҳалар жамланмасини пухта шакллантириш зарур.
Халқаро молия институтлари билан янгича тизимда ишланаётгани туфайли йил бошидан буён 706 миллион доллар ўзлаштирилди. Иссиқлик станциялари, ҳудудий электр тармоқлари, қишлоқ хўжалиги, автойўл ва темир йўл тизимларидаги лойиҳалар анча олдинга силжиди.
Лекин вақтида бажарилмаган ёки асоссиз чўзилаётган ҳолатлар ҳам бор. Бундан кейин тайёр лойиҳага ўзгартириш киритиш фақат Ҳукумат доирасида кўриб чиқилиши, қўшимча ишлар лойиҳа тугагач, тежалган маблағ ҳисобидан бўлиши таъкидлаб ўтилди.
Ҳозирда халқаро молия ташкилотлари билан энергетика, транспорт, аграр, коммунал ва ижтимоий соҳаларда 20 миллиард долларлик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Чет эллик шериклар мамлакатимиздаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаяпти.
Жумладан, ўтган ойларда Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, Франция ривожланиш агентлиги, Ислом тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги вакиллари Қорақалпоғистон, Андижон, Жиззах, Сурхондарё ва Сирдарёга бориб, 200 га яқин тадбиркор билан ишлади. Қисқа вақт ичида 1,5 миллиард долларлик лойиҳаларни молиялаштиришга келишилди.
Бош вазир ўринбосарига бу амалиётни тизимга айлантириб, бошқа ҳудудларда ҳам яна камида 3 миллиард долларлик лойиҳалар шакллантириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан вазирлар, ҳокимлар, хорижий давлатлардаги элчилар ва соҳадаги тадбиркорларнинг таклифлари эшитилди.

Обсуждены вопросы туризма и инвестиций
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 9 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам повышения туристического потенциала регионов и ускорению реализации проектов с привлечением иностранных инвестиций.
За последние годы экспорт туристических услуг в нашей стране увеличился в 1,6 раза, достигнув 3 миллиардов 500 миллионов долларов. В этой сфере начали работать более двух тысяч новых предпринимателей. В прошлом году количество иностранных туристов впервые превысило 10 миллионов человек.
В регионах стремительно развивается инфраструктура туризма и сервиса. За последние 8 лет в отрасль было вложено 6 миллиардов 500 миллионов долларов инвестиций, создано 130 тысяч гостиничных мест.
Сегодня в стране действует 20 туристических сел. В Паркентском районе на вершине «Олтин бел» создается новая международная горнолыжная зона.
Фактически, учитывая историческое, культурное и природное богатство нашей страны, число туристов можно увеличить еще в 2-3 раза. Однако в некоторых регионах имеются недостатки, такие как неудобные дороги и транспортное сообщение, нехватка развлекательных мест и интересных туристических программ.
В связи с этим на совещании были обсуждены меры по выявлению местных возможностей, увеличению числа туристических направлений и улучшению условий для туристов.
Например, значительная часть территории Сарыасийского района состоит из гор, обладающих большим потенциалом для зимнего туризма. Там можно реализовать проекты на сумму 200 миллионов долларов по строительству канатных дорог, гостиниц, торгово-сервисных объектов. Чартакский район также известен красивой природой и целебными источниками.
Ответственным руководителям поручено разработать программу по развитию 36 таких районов и городов на основе этно-, гастрономического, медицинского, экстремального, культурно-исторического, паломнического, зимнего и агротуризма.
Сегодня активно проводится продвижение туристических возможностей Узбекистана на таких авторитетных телеканалах, как BBC и Euronews, а также более чем на 20 международных выставках. Упрощаются визовые процедуры, приобретаются современные самолеты.
На совещании даны поручения по использованию этих возможностей для привлечения туристов с перспективных рынков и налаживанию прямых авиарейсов.
В настоящее время разрабатывается Национальная единая платформа по туризму. К ней будут подключены услуги по оформлению электронной визы и покупке билетов. Также планируется ввести единую туристическую карту, обеспечивающую доступ ко всем историческим памятникам.
В последние годы возросло внимание к внутреннему туризму, число местных туристов достигло 23 миллионов человек. Однако по-прежнему многие жители не путешествовали в другие регионы.
В связи с этим одни выходные в месяц будут объявлены «днями путешествий с семьей и коллективом». Победителям молодежных конкурсов будут вручаться путевки «Путешествие по Узбекистану».
Ещё одно направление — работа с объектами культурного наследия. За последние 4 года проведены реставрация и консервация 327 таких комплексов. Сейчас еще 485 объектов требуют ремонта.
Отмечено, что к этой работе можно активно привлекать частный сектор и реализовывать бизнес-проекты. Были поставлены задачи по совершенствованию механизма сдачи объектов культурного наследия в аренду и цифровизации учета поступающих от них доходов.
Длительность высшего образования в сфере туризма сокращена с 4 до 3 лет, внедрена дуальная система. Теперь планируется организовать практику и работу студентов за рубежом.
В целом, отмечено, что благодаря таким мерам в текущем году можно привлечь 15 миллионов туристов и довести экспорт туристических услуг до 4 миллиардов долларов.
Вторым вопросом повестки дня совещания стал анализ инвестиционных проектов, реализуемых в сотрудничестве с зарубежными странами.
Только за первый квартал текущего года в ходе визитов в Объединенные Арабские Эмираты, Малайзию, Кувейт и Францию были достигнуты договоренности по 178 проектам на общую сумму 39 миллиардов долларов. На недавно состоявшемся в Самарканде саммите Европейский союз объявил о выделении Центральной Азии 12 миллиардов евро.
С учетом этого в 2025 году планируется привлечь 42 миллиарда долларов иностранных инвестиций. Предусмотрена реализация 81 крупного, а также более 8 тысяч средних и малых проектов, привлечение 2 миллиардов долларов грантов от донорских организаций и 6 миллиардов долларов по линии банков.
На совещании были детально проанализированы возможности привлечения инвестиций по регионам и странам-партнерам.
К примеру, в ранее непривлекательном для инвесторов Алтынсайском районе, где нет железной дороги и магистральных трасс, реализуются три крупных проекта на сумму 100 миллионов долларов. В Кушрабатском районе начата реализация двух новых проектов по добыче и переработке гранита общей стоимостью 75 миллионов долларов. Подчеркнуто, что подобные возможности есть в каждом регионе при соответствующем подходе.
В прошлом месяце в Лондоне прошел «День инвесторов Узбекистана», где были достигнуты договоренности о привлечении 2 миллиардов 770 миллионов долларов. Отмечена необходимость проведения подобных мероприятий в таких крупных центрах, как Нью-Йорк, Сингапур, Гонконг, Дубай, Шанхай, Токио и Стамбул.
Планируется, что в рамках масштабной программы приватизации государственные доли в 49 предприятиях будут выставлены на международный рынок, а 15 крупных государственных предприятий выпустят евробонды. Эти меры – отличная возможность для привлечения иностранных инвестиций.
В апреле в Джизаке, а в июне в Ташкенте пройдут международные инвестиционные форумы. Отмечена необходимость качественно подготовить пакет проектов для презентации инвесторам.
Благодаря переходу к новой системе работы с международными финансовыми институтами с начала года освоено 706 миллионов долларов. Значительно продвинулись проекты в сферах теплоэнергетики, региональных электрических сетей, сельского хозяйства, автодорожной и железнодорожной инфраструктуры.
В то же время имеют место случаи несвоевременного выполнения или необоснованных задержек. Было указано, что впредь изменения в готовые проекты должны рассматриваться исключительно правительством, а дополнительные работы выполняться только после завершения основного проекта, за счет сэкономленных средств.
В настоящее время совместно с международными финансовыми институтами реализуются проекты на 20 миллиардов долларов в энергетике, транспорте, сельском хозяйстве, коммунальной и социальной сферах. Сегодня зарубежные партнеры широко поддерживают проводимые в стране реформы.
Например, представители Всемирного банка, ЕБРР, Азиатского банка развития, Французского агентства развития и Исламского банка развития посетили регионы и договорились о финансировании проектов на 1,5 миллиарда долларов.
Заместителю Премьер-министра поручено распространить этот опыт на другие регионы и дополнительно разработать проекты как минимум на 3 миллиарда долларов.
В ходе совещания были заслушаны предложения министров, хокимов, послов за рубежом и предпринимателей туристической индустрии.