Тадбиркор ҳақиқий бўлмаган шартнома бўйича бажарилган ишлари учун тўлов олиши мумкинми?
Жамият ва Пахтакор туман халқ таълим бўлими ўртасида пудрат шартномаси тузилиб, унинг асосида тадбиркор томонидан 314 миллион сўмдан ортиқ қийматдаги ишлар бажарилган. Аммо мазкур шартнома Жиззах вилояти ҳудудий ғазначилик бўлинмаларидан рўйхатдан ўтмаган ва амалдаги қонунчиликка* асосан шартнома ўз-ўзидан ҳақиқий эмас ҳисобланади. Натижада Жамиятга бажарилган ишлар ҳақи тўланмаган.
Таъкидлаш жоиз, Фуқаролик кодексининг 114-моддасига асосан битим ҳақиқий бўлмаганида битим бўйича бажарилган иш ёки кўрсатилган хизматнинг қиймати пул билан тўланиши шарт.
Бизнес-омбудсманнинг Дўстлик туманлараро иқтисодий судига киритган даъво аризаси натижасида, Пахтакор туман халқ таълими бўлими ҳисобидан “Entity” МЧЖ фойдасига 314 миллион сўмдан ортиқ маблағлар ундирилиши юзасидан суднинг қарори қабул қилинди.

Может ли предприниматель получить оплату за выполненные работы по недействительному договору?
Общество заключило договор подряда с отделом народного образования Пахтакорского района и на его основании были выполнены работы на сумму более 314 миллионов сум. Однако данный договор не был зарегистрирован в региональных казначейских подразделениях и согласно действующему законодательству* договор считается ничтожным. В результате Обществу не выплачивалась сумма за выполненные работы.
Стоит отметить, что в соответствии со статьей 114 Гражданского кодекса, при недействительности сделки необходимо возместить в деньгах стоимость  выполненной работы или предоставленной услуги.
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Дустликский межрайонный экономический суд, принято решение о взыскании со счета отдела народного образования Пахтакорского района более 314 миллионов сум в пользу ООО «Entity».