Бизнес-омбудсман ёрдамида давлат органи тадбиркорга қарийб 125 миллион сўм тўлайдиган бўлди
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият кўрсатувчи “SYSTEM” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Халқ таълим вазирлиги масъул ходимларининг ноқонуний хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, Жамият томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълим вазирлиги буюртмасига асосан қарийб 125 миллион сўмлик хизмат амалга оширилган бўлсада, белгиланган маблағлар 1 йилдан буён тўланмаган. Ушбу ҳолат Жамиятнинг молиявий аҳволига салбий таъсир кўрсатган.
Бизнес-омбудсман томонидан Нукус туманлараро Иқтисодий судига киритилган даъво ариза натижасида, Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълим вазирлигидан тадбиркор фойдасига қарийб 125 миллион сўмлик пул маблағларини ундириш белгиланди.

Благодаря Бизнес-омбудсману, государственный орган выплатит предпринимателю почти 125 миллионов сум
ООО «SYSTEM» (название изменено), осуществляющее деятельность в Республике Каракалпакстан, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на неправомерные действия должностных лиц Министерства народного образования.
Установлено, что на основании заказа Министерства, Обществом предоставлены услуги на сумму порядка 125 миллионов сум, однако данная сумма не выплачивалась в течение года. Данное положение дел негативно сказалось на финансовом положении Общества.
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Нукусский межрайонный экономический суд, принято решение о взыскании порядка 125 миллионов сумов в пользу предпринимателя со счета Министерства народного образования Республики Каракалпакстан.