Хусусийлаштириш борасидаги устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 март куни давлат мулкини хусусийлаштириш бўйича жорий йилги устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан кенгайтирилган йиғилиш ўтказди.
Тадбиркорликни ривожлантириш, ер ва иншоотлардан самарали фойдаланиш мақсадида хусусийлаштириш бўйича кенг кўламли ишлар қилинмоқда. 2021-2024 йилларда 47 триллион сўмлик давлат активлари сотилган. Бу – олдинги ўн йилликдаги кўрсаткичдан 30 карра кўп.
Булар ҳисобига давлат иштирокидаги корхоналар сони 2 карра қисқарди, иқтисодиётда давлат улуши 13 фоизга камайди. Хусусийлашган мулк самарадорлиги ҳам бир неча баробар ошди.
Олдинлари, асосан, кичик корхона ва объектлар сотилган бўлса, эндиликда йирик давлат активлари ҳам сотувга чиқарилмоқда. Жумладан, Қўнғирот сода заводи, “Фотон”, “Темирйўлконтейнер” каби йирик корхоналар, “International” ва “Lotte” меҳмонхоналари хусусийлаштирилди.
Ўтган йили ноябрда илк бор “халқ IPO”си бўйича Товар-хомашё биржасининг 3 миллиондан ортиқ акцияси аҳолига сотилди, 11 минг одам акциядорга айланди.
Лекин ҳали тизимда камчиликлар, ҳудудлар ва тармоқларда фойдаланилмаётган имкониятлар кўп. Бўш турган жойларни иқтисодий активга айлантириш, аукционга қўйилган тайёр биноларни сотишда сусткашликлар бор.
Масалан, ҳудуднинг ихтисослашуви, коммуникация ўтказиш имконияти ўрганилмасдан аукционга чиқарилган 1,5 минг гектар ер 1 йилдан ортиқ сотилмаган. 4 мингта ер участкасини аукционга чиқаришда келишиш жараёнлари кечиккан. Вазирлар ва ҳокимлар ўтган йили сотилиши керак бўлган 243 та мулкни Давлат активлари агентлигига ўтказиб бермаган.
Йирик давлат корхоналарида ҳам ишлар жадал эмас. “Автосаноат”, “Кимёсаноат”, “Металлургия комбинати”, “Ўзбекнефтгаз” каби 22 та корхона ҳалигача халқаро молиявий ҳисобот юритишга ўтмаган. “Ўзбекистон почтаси”, “Uzbekistan Airports”, “Ўзбекистон темир йўллари” ҳалигача кредит рейтинги олмаган.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда бу каби масалаларни ҳал этиб, ишларни жадаллаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Хусусийлаштириш соҳасидаги 2025 йилги мақсадлар белгилаб олинди. Жумладан:
- 30 триллион сўмлик давлат мулкини сотиб, бюджетга камида 10 триллион сўм тушумни таъминлаш;
- 116 та корхонадаги давлат улушини ва 581 та кўчмас мулк объектини сотувга чиқариш;
- 6,1 минг гектар ерни аукционга қўйиб, сотиш ҳажмини 6 триллион сўмга етказиш;
- камида 300 та кон ва майдонни ташаббускорларга таклиф этиб, 500 миллиард сўм тушум тушириш.
Буларнинг натижасида иқтисодиётга қўшимча инвестициялар кириб келиб, тадбиркорликка имконият кенгаяди, минглаб иш ўринлари пайдо бўлади.
Йиғилишда бу мақсадларга эришиш учун бир қатор енгилликлар берилиши эълон қилинди.
Энди тадбиркорлар камида беш йил ижарада фойдаланган давлат мулкини тўғридан-тўғри ўзи сотиб олиши мумкин бўлади. Бугунги кунда 632 та шундай объект бор. Ушбу мулкларни ижарачиларнинг ўзига сотиш орқали камида 2 триллион сўм тушум қилиш мумкин.
Пахтасаноатнинг сотилмай қолган 131 та активларини бошланғич баҳоси 50 фоизгача пасайтирилиб, аукционга чиқарилади. Бунда, тадбиркорларга тўловларни уч йилгача бўлиб тўлаш имконияти берилади.
Ҳозирда республикадаги 537 та бозор ва савдо мажмуаларининг камида 51 фоиз улуши маҳаллий ҳокимликларга тегишли. Энди бу тартиб ҳам ўзгаради. Бозорларда маҳаллий ҳокимликнинг мажбурий иштирок этиши тўғрисидаги талаб бекор қилинади. Бу ҳам тадбиркорлар учун қўшимча имконият бўлади.
Ер майдонларини сотиш бўйича ҳам имкониятлар кенгайтирилади. Масалан, аукционда узоқ вақтдан буён сотилмай турган, майдони кичик бўлган ёнма-ён жойлашган ер участкалари бирлаштирилиб, қайта аукционга чиқарилади.
Давлат активларидан самарали фойдаланиб, маҳаллий бюджетга тушумни кўпайтириш бўйича яхши тажрибалар ҳам бор. Мисол учун, Тошкент шаҳрида муниципал тоифадаги жойлар хатлов қилиниб, электрон базаси яратилди. 102 та самарасиз бино ҳамда 97 гектар бўш ер аниқланиб, аукционга чиқариш бошланди. Ўтган йили бино-иншоотлар остидаги 118 гектар ер участкаларини хусусийлаштиришдан 60 миллиард сўм тушум бўлди. Бу – 2022 йилга нисбатан 5 карра кўп дегани.
Энди ушбу тажриба барча вилоят марказларида, кейинги йил туманларда жорий қилинади.
Соҳадаги яна бир муҳим масала – давлат иштирокидаги корхоналарни халқаро бозорга олиб чиқиш. Бугунгача ушбу тизим ўзини оқлаган ва самарасини берган. Халқаро ташкилотлар ҳам буни эътироф этаяпти.
Мутасаддиларга экспертларни жалб қилган ҳолда бу жараёнларни давом эттириш вазифаси қўйилди. Бу йил халқаро бозорларда яна 28 та, кейинги йил 10 та йирик корхона акциялари оммавий савдога чиқарилиши белгиланди.
Бош вазирга бу бўйича “йўл харитаси” тасдиқлаб, ижросини ҳар ойда муҳокама қилиб бориш топширилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган маслалар юзасидан вазирлар, тармоқ раҳбарлари ва ҳокимлар ахборот берди.

Обсуждены приоритетные задачи в области приватизации
Президент Шавкат Мирзиёев 27 марта провел расширенное совещание по приоритетным задачам приватизации государственного имущества на текущий год.
В целях развития предпринимательства, эффективного использования зданий и сооружений в последние годы была проведена масштабная работа в рамках программы приватизации. С 2021 по 2024 годы были реализованы государственные активы на сумму 47 триллионов сумов — это в 30 раз больше, чем за предыдущее десятилетие.
В результате число предприятий с государственной долей сократилось вдвое, а доля государства в экономике — на 13 процентов. Существенно повысилась и эффективность приватизированного имущества.
Если раньше в основном продавались небольшие предприятия и объекты, то в последние годы начали выставляться на торги и крупные активы. В частности, были приватизированы такие предприятия, как «Ферганаазот», Кунградский содовый завод, «Фотон», «Темирйул-контейнер», а также гостиницы “International” и “Lotte”.
В ноябре прошлого года впервые было проведено «народное IPO», в рамках которого населению были проданы более 3 миллионов акций Товарно-сырьевой биржи. В результате 11 тысяч граждан стали акционерами.
Однако в этой сфере все еще остаются недостатки. В регионах и отраслях имеются неиспользуемые возможности. Затягиваются процессы выставления готовых объектов на аукцион.
К примеру, без должного анализа инфраструктурных возможностей был выставлен на торги участок в 1,5 тысячи гектаров, который не удается продать уже более года. Также задерживается согласование 4 тысяч участков. В 2023 году министерства и хокимияты не передали Агентству по управлению госактивами 243 объекта, подлежащих продаже.
Низкая активность наблюдается и на уровне крупных госкомпаний. 22 предприятия, включая «Узавтосаноат», «Узкимёсаноат», «Узметкомбинат», «Узбекнефтегаз», до сих пор не перешли на международные стандарты финансовой отчетности. Компании «Узбекистон почтаси», «Uzbekistan Airports», «Узбекистон темир йуллари» не имеют кредитных рейтингов.
На совещании, прошедшем в критическом духе, указано на необходимость решения этих проблем и активизации работы. Определены цели в области приватизации на 2025 год, в частности:
- реализация государственного имущества на сумму 30 триллионов сумов и поступление не менее 10 триллионов сумов в бюджет;
- выставление на продажу долей государства в 116 предприятиях и 581 объекта недвижимости;
- выставление на аукцион 6,1 тысячи гектаров земель и увеличение продаж до 6 триллионов сумов;
- предложение не менее 300 месторождений и участков инвесторам и поступление 500 миллиардов сумов.
В результате в экономику поступят дополнительные инвестиции, расширятся возможности для бизнеса, будут созданы тысячи новых рабочих мест.
На совещании определено, что для достижения этих целей будет предоставлен ряд льготы.
В частности, предприниматели смогут выкупить в собственность объекты, которые они арендовали на протяжении не менее пяти лет. В настоящее время таких объектов 632. Реализация их арендаторам может обеспечить 2 триллиона сумов поступлений.
Нереализованные активы «Узпахтасаноат» — 131 объект — будут повторно выставлены на аукцион со снижением начальной стоимости до 50 процентов и возможностью рассрочки до трех лет.
В настоящее время хокимиятам принадлежит не менее 51 процента в 537 рынках и торговых комплексах страны. Норма об обязательном участии хокимиятов во владении рынками будет отменена, что создаст дополнительные возможности для предпринимателей.
Расширятся и возможности для продажи земельных участков: небольшие, долго не продающиеся и расположенные рядом участки будут объединяться и повторно выставляться на торги.
Имеются и положительные примеры эффективного использования государственных активов с увеличением поступлений в местный быджет. В Ташкенте проведена инвентаризация муниципальной собственности, создана электронная база. Определены 102 неэффективных здания и 97 гектаров свободной земли, которые уже начали выставляться на аукцион. В прошлом году от приватизации 118 гектаров земельных участков под зданиями и сооружениями получено 60 миллиардов сумов. Это в 5 раз больше по сравнению с 2022 годом.
Этот опыт будет внедрен в областных центрах в текущем году и в районах в следующем году.
Одним из ключевых направлений остается выход госпредприятий на международный рынок. До настоящего времени эта практика доказала свою эффективность и получила признание международных организаций.
Ответственным лицам поручено продолжить этот процесс с привлечением экспертов. В этом году планируется выставить на международные рынки акции 28, в следующем году на публичные торги – акции еще 10 крупных предприятий.
Премьер-министру поручено утвердить соответствующую «дорожную карту» и ежемесячно отслеживать ее исполнение.