Ҳудудларда семинар-тренинглар ташкил этилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПФ-184-сон Фармони мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, хусусий секторни қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Мазкур Фармон ижросини таъминлаш, унинг мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва давлат органларига етказиш, уларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш мақсадида республикамизнинг барча ҳудудларида қатор семинар-тренинглар ташкил этилмоқда.
Тошкент шаҳрида тадбиркорлар учун янги имкониятлар
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармаси томонидан тадбиркорлар учун ўқув-семинар тренинг ташкил этилди. Тадбирда тадбиркор аёллар, кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш маркази ва давлат солиқ бошқармаси вакиллари иштирок этди. Семинарда тадбиркорларга янги қабул қилинган Фармонлар, хусусан, ПФ-184-сон Фармоннинг аҳамияти, шунингдек, тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтингини жорий этиш каби масалалар бўйича маълумотлар берилди.
Қорақалпоғистон Республикасида тадбиркорларга кўмак
Қорақалпоғистон Республикаси Амударё туманида ҳам тадбиркорлар учун семинар ташкил этилди. Унда ПФ-184-сон Фармони, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган алоҳида Фармон бўйича тушунтиришлар берилди.
Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида муҳокамалар
Самарқанд вилоятида ZOOM платформаси орқали ўтказилган семинарда ПФ-184-сон Фармонининг мазмун-моҳияти тадбиркорларга етказилди. Қашқадарё вилоятида эса нодавлат таълим ташкилотлари учун яратилган имтиёзлар мавзусида очиқ мулоқот ташкил этилди.
Андижон ва Хоразм вилоятларидаги семинарлар
Андижон вилоятида ҳам нодавлат таълим ташкилотлари учун имтиёзлар бўйича мулоқот ўтказилди. Хоразм вилоятида эса ПФ-184-сон Фармони бўйича қатор семинар-тренинглар ташкил этилди, уларда тадбиркорларнинг ҳуқуқий саводхонлигини оширишга қаратилган маълумотлар берилди.
Сирдарё ва Навоий вилоятларида семинар-тренинглар
Сирдарё ва Навоий вилоятларида транспорт соҳасидаги тадбиркорлар учун семинарлар ташкил этилди. Уларда ПФ-184-сон Фармонининг мазмун-моҳияти, хавфни таҳлил қилиш тизими ва бошқа муҳим масалалар бўйича тушунтиришлар берилди.
Ушбу семинар-тренинглар тадбиркорларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, уларнинг муаммоларини ҳал этишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Бизнес-омбудсман девони келгусида ҳам тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларга ҳар томонлама кўмак бериш йўналишида ўз фаолиятини давом эттиради.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-184-сон Фармони қабул қилиниши мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, хусусий секторни қўллаб-қувватлашда янги даврни бошлаб берди. Мазкур Фармон ижросини таъминлаш ва тадбиркорларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш мақсадида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида қатор семинар-тренинглар ташкил этилмоқда. Ушбу семинарлар тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларга ҳар томонлама кўмак бериш йўналишида муҳим аҳамият касб этмоқда.