Коммунал ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги вазифалар белгилаб олинди
Президент Шавкат Мирзиёев 17 март куни ичимлик суви ва иссиқлик таъминоти, маҳаллалар ободлиги ва қишлоқ хўжалиги билан боғлиқ масалалар бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказди.
Аҳолининг ҳаёт сифатида муҳим бўлган бундай ишлар қамрови кенгайиб бормоқда. Бу йил 1 минг 619 километр ичимлик суви, 521 километр оқова сув тармоқларини тортиш, тизимдаги 162 та иншоотни қуриш ва реконструкция қилиш режалаштирилган. Буларнинг натижасида 715 минг аҳолига илк бор тоза ичимлик суви етиб боради, 135 минг хонадон оқова тармоғига уланади, 157 минг истеъмолчига замонавий ҳисоблагич ўрнатилади.
Яқинда давлатимиз раҳбарининг Францияга ташрифи доирасида Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятларида ичимлик суви бўйича 340 миллион евролик 3 та лойиҳа келишилди. Жумладан, Франциянинг “Suez” компанияси Денов, Шўрчи, Сариосиё ва Қумқўрғондаги ичимлик суви таъминотини хусусий бошқарувга олаяпти. Натижада вилоятда марказлашган ичимлик суви қамрови 90 фоизга етиши кутилмоқда.
Оқова тармоғи мавжудлиги қурилиш, саноат ва хизматлар ривожи учун муҳим омил. Уни кенгайтириш учун бюджетдан ҳар йили триллионлаб маблағ сарфланмоқда. Лекин фақат шунга қараб қолмасдан, соҳага хусусий секторни кенгроқ жалб қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Масалан, маҳаллий тадбиркор Осиё тараққиёт банки иштирокида Олмалиқ, Бекобод, Ангрен ва Чирчиқ шаҳрида оқова сув тозалаш иншоотларини қураяпти. Яна бир тадбиркор Андижондаги иккита туманда сув ва оқова хизматларини хусусий бошқарувга олиш ташаббуси билан чиққан.
Шу каби хусусий шериклик лойиҳаларини кўпайтириш, йирик корхоналаримизнинг халқаро тендерларда қатнашиш имконини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Халқаро молия институтлари иштирокидаги лойиҳаларни амалга ошириш жараёнини соддалаштириш бўйича қарор қабул қилинди. Энди тендерларни тезлаштириб, йил якунигача 850 миллион долларлик ишларни бажариш топшириғи берилди.
Яна бир муҳим вазифа – соҳани рақамлаштириш. Бунинг учун Осиё тараққиёт банкидан 125 миллион доллар жалб қилиниши белгиланган. Беш йилда йирик сув иншооти ва магистрал қувурларга 4 минг 800 та “ақлли” ҳисоблагич, 2 минг 800 та телеметрия тизими ўрнатиш кўзда тутилган.
Бу электротехника саноати учун катта бозор экани қайд этилиб, ҳисоблагич ишлаб чиқаришни кўпайтириш, уларга хизмат кўрсатишни босқичма-босқич хусусий секторга ўтказиш бўйича кўрсатма берилди.
Иссиқлик таъминоти табиий газ энг кўп сарфланадиган соҳалардан бири. Шу боис 11 март куни бу соҳани тубдан ислоҳ қилиш ва энергия самарадорлигини ошириш бўйича Президент қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, “Иссиқлик таъминоти” компанияси ташкил этилиб, ҳудудлардаги 23 та корхона унинг таркибига ўтказилди. Кейинги беш йилда иссиқлик тизимларини тиклаш учун 19 триллион сўм йўналтирилади. Марказлашган иссиқлик таъминоти қамрови 37 фоиздан 58 фоизга етади.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигига кўп қаватли уйлар ҳамда ижтимоий муассасаларда энергия самарадорлигини ошириш бўйича топшириқ берилди. Қайд этилганидек, 9 мингта уй-жой ва бинолар ёпиқ иситиш тизимига ўтказилади. Натижада иссиқлик йўқотилиши 2 баробар, газ истеъмоли 20 фоизга камаяди.
Йиғилишда баҳорги экиш тадбирларига ҳам тўхталиб ўтилди. Ҳокимликлар захирасида турган ерларни ажратишнинг соддалаштириш чоралари белгиланди.
Энди қишлоқ ерларини аукционда бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиш бекор қилинади. Аукционда сотилмаган ернинг қиймати кейинги савдоларда кунига 10 фоиздан пасайтирилади. Такрорий аукционда битта иштирокчи қатнашса ҳам, ғолиб ҳисобланади. Ернинг 10-20 фоизи чорва учун озуқа экишга чиқарилади.
Ҳозирда 93 мингдан зиёд фермерлар фаолияти тадбиркорлик рейтинги орқали баҳоланаяпти. Энди бу рейтинг ҳосилдорлик, ишчи сони, маҳсулот ҳажми каби мезонлар бўйича алоҳида бўлиши маълум қилинди.
Юқори рейтингдаги фермерларга кредитни қайтмаслик хавфини суғурталаш талаби бекор бўлади. Ер солиғи 3 баробар, фермерлар кенгашига тўланадиган бадал 2 карра камайтирилади. Пахта ва ғаллада меъёрдан кўп ҳосил олганларга 25 фоизгача ерида чорва озуқаси, сабзавот, дуккакли ва бошқа экинларни алмашлаб экишга рухсат берилади.
Президент фармойиши билан эълон қилинган долзарб бир ойлик доирасида маҳаллаларда олиб борилаётган деҳқончилик ва ободонлаштириш ишлари ҳақида ахборот берилди.
Баҳорда 125 миллион туп кўчат экилиши мўлжалланган. Бунда экин жойларини тўғри танлаш, суғоришни яхшилаш муҳим экани таъкидланди. Жумладан, сув таъминоти оғир маҳаллаларда геомембрана қопламали ҳовузлар барпо этилади.
Ўтган йили тажриба тарзида 208 та маҳаллада “маҳалла-сервис” компаниялари ташкил қилиниб, аҳолига 23 турдаги хизматлар кўрсатиш йўлга қўйилган эди. Энди бу тизим кенгайтирилиб, яна мингта шундай компания тузилади. Хизматлар тури ҳам камида 30 тага етказилади. Хитой тажрибаси асосида 5 минг киши маҳаллага хизмат кўрсатиш бўйича ўқитилади ва 15 минг аҳолининг бандлиги таъминланади.
Бу йилдан 208 та туман ва шаҳар ободонлаштириш бўлимлари таркибида ички йўлларни сақлаш участкалари ташкил қилинди. Уларга қўшимча 5 турдаги махсус техника сотиб олиш учун 700 миллиард сўм ажратилди. Мутасаддиларга ички йўлларни таъмирлаш, маҳаллаларда энергия таъминотини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.

Определены задачи в коммунальной сфере и сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 17 марта провел видеоселекторное совещание по вопросам улучшения питьевого водоснабжения, теплоснабжения, благоустройства махаллей и сельского хозяйства.
Масштабы работы, направленной на улучшение качества жизни населения, продолжают расширяться. В этом году планируется проложить 1 619 километров водопроводных сетей, 521 километра канализационных сетей, а также построить и реконструировать 162 объекта инфраструктуры. В результате 715 тысяч человек впервые получат доступ к чистой питьевой воде, 135 тысяч домохозяйств будут подключены к канализационной системе, а 157 тысяч потребителей получат современные счетчики.
В рамках недавнего визита главы государства во Францию были достигнуты договоренности о реализации трех проектов по водоснабжению в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях на сумму 340 миллионов евро. В частности, французская компания Suez берет в частное управление систему питьевого водоснабжения в Денау, Шурчи, Сарыасии и Кумкургане. Ожидается, что благодаря этому уровень охвата централизованным водоснабжением в регионе достигнет 90 процентов.
Наличие канализационной системы является важным фактором для развития строительства, промышленности и сферы услуг. Ежегодно на расширение этих систем из бюджета выделяются триллионы сумов. Но вместе с тем необходимо активно привлекать частный сектор в данную сферу.
Так, местный предприниматель при поддержке Азиатского банка развития строит очистные сооружения в городах Алмалыке, Бекабаде, Ангрене и Чирчике. Еще один предприниматель предложил взять в частное управление услуги водоснабжения и канализации в двух районах Андижанской области.
Отмечена важность расширения подобных частных партнерств и увеличения возможностей участия отечественных компаний в международных тендерах.
Принято решение об упрощении процесса реализации проектов с международными финансовыми институтами. Поручено ускорить тендерные процедуры будут ускорены и до конца года выполнить работы на сумму 850 миллионов долларов.
Еще одной важной задачей является цифровизация отрасли. В этой связи предусмотрено привлечение 125 миллионов долларов из Азиатского банка развития. В течение пяти лет планируется установка 4 800 «умных» счетчиков и 2 800 телеметрических систем на крупных гидротехнических сооружениях и магистральных трубопроводах.
Отмечено, что это создаст значительный рынок для электротехнической промышленности. Дано указание поэтапно передавать обслуживание счетчиков частному сектору.
Теплоснабжение является одной из наиболее газоемких отраслей. В связи с этим 11 марта Президент подписал постановление о кардинальной реформе этой сферы и повышении энергоэффективности. Согласно постановлению, создана единая компания «Иссиклик таъминоти», в которую вошли 23 организации, занимающиеся теплоснабжением в регионах. В течение ближайших пяти лет на восстановление и модернизацию систем теплоснабжения будет направлено 19 триллионов сумов. В результате уровень охвата централизованным теплоснабжением увеличится с 37 до 58 процентов.
Министерству строительства и жилищно-коммунального хозяйства поручено разработать программу повышения энергоэффективности многоквартирных домов и социальных учреждений. Отмечено, что 9 тысяч жилых домов и социальных объектов будут переведены на замкнутую систему отопления. Это позволит вдвое снизить потери тепла и на 20 процентов уменьшить потребление газа.
На совещании также затронуты вопросы весеннего посева. Определены меры по упрощению выделения земель из резервных фондов хокимиятов.
Отныне отменяется продажа сельскохозяйственных земель в рассрочку через аукционы. Стоимость непроданных лотах будет снижаться на 10 процентов ежедневно. Если на следующем аукционе будет только один участник, он автоматически становится победителем. От 10 до 20 процентов выделяемых земель будут предназначены для выращивания кормовых культур для животноводства.
В настоящее время деятельность более 93 тысяч фермеров оценивается на основе рейтинга предпринимателей. Теперь этот рейтинг будет разделен на отдельные показатели, такие как урожайность, численность работников и объемы производимой продукции.
Для фермеров с высоким рейтингом будет отменено требование по страхованию рисков невозврата кредита. Земельный налог для них будет снижен в три раза, а членские взносы в Совет фермеров – в два раза. Фермерам, которые получают урожай выше нормы по хлопку и зерновым культурам, будет разрешено использовать до 25 процентов своих площадей для чередования посевов с кормовыми культурами, овощами, бобовыми и другими растениями.
Доложено о работе по развитию приусадебного хозяйства и озеленению махаллей в рамках объявленного распоряжением Президентом месячника благоустройства.
Весной планируется высадить 125 миллионов саженцев. Президент подчеркнул важность правильного выбора мест для посадки и совершенствования системы орошения. В частности, в махаллях с ограниченным водоснабжением будут построены водоемы с геомембранным покрытием.
В прошлом году в 208 махаллях в пилотном режиме были созданы компании сервисные компании, предоставляющие населению 23 вида услуг. В этом году система будет расширена: планируется создание еще 1 тысячи таких компаний, а спектр оказываемых услуг увеличится до 30. На основе китайского опыта 5 тысяч специалистов пройдут обучение по обслуживанию махаллей, что обеспечит занятость 15 тысяч человек.
С этого года в 208 районах и городах в составе отделов благоустройства созданы участки по содержанию внутренних дорог. На закупку дополнительной специализированной техники выделено 700 миллиардов сумов. Даны поручения по ремонту внутренних дорог и улучшению энергоснабжения махаллей.