Қумқўрғон туманининг чекка ҳудудларида жойлашган "Гулистон", "Азларсой", "Боғаро" ва "Сурхон соҳили" маҳаллалари аҳолисининг ижтимоий-иқтисодий аҳволини яхшилаш, уларнинг турмуш даражасини кўтариш мақсадида давлат томонидан кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. "Камбағалликдан фаровонлик сари" доирасида олиб борилаётган чора-тадбирлар маҳаллаларнинг инфратузилмасини яхшилаш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилган.
Маҳаллаларда электр тармоғини яхшилаш учун трансформаторлар ўрнатиляпти, кабеллар тортиляпти. Суғориш тизимини яхшилаш учун каналлар ва қувурлар қуриляпти. "Азларсой" маҳалласи ҳудудидаги томорқаларни суғориш учун "Оққопчиғой" каналидан 11 км узунликда сув тармоғи тортиляпти.
Камбағал оилаларнинг 8 нафари иш билан таъминланди. Тадбиркорликка жалб қилиш мақсадида субсидиялар ажратилди. Мисол учун, "Боғаро" маҳалласида яшовчига 4 млн сўмлик субсидия ажратилиб, у тикувчилик фаолиятини бошлади. Ишсизлар касб-ҳунарга ўқитилмоқда.
Уй-жой шароитларини яхшилаш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Мисол учун, Боғаро маҳалласида яшовчи фуқарога тиббий ёрдам кўрсатилди ва психологик қўллаб-қувватлаш таъминланди. Мактаб ўқувчилари фан ва спорт тўгаракларига жалб этилди.
Маҳаллаларда мавжуд имкониятлар ўрганилиб, 12 та лойиҳа ишлаб чиқилди ва 42 та янги иш ўринлари яратиш режалаштирилди.
Қумқўрғон туманида камбағалликка қарши кураш бўйича олиб борилаётган ишлар ижобий натижалар бермоқда. Аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш ва бандлигини таъминлаш орқали камбағалликни қисқартиришга эришилмоқда.