Президент ёшлар билан самимий мулоқот қилди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 февраль куни ёшлар билан мулоқот қилди. Видеоселектор шаклида ўтган учрашувда ёшлар учун имкониятларни янада кенгайтириш чора-тадбирлари муҳокама этилди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг бошида бу учрашувдан мамнун эканини таъкидлаб, ёшларни халқимизнинг олтин фонди, деб атади.
Ўзбекистон аҳолисининг 60 фоизини ёшлар ташкил этади. Ҳар йили меҳнат бозорига 600 мингдан ортиқ йигит-қизлар кириб келмоқда. 2030 йилга бориб, бу кўрсаткич 1 миллион нафарга етади.
Ёшларнинг бандлигини таъминлаш, интилишларига шароит яратиш давлатимизнинг устувор сиёсатига айланган. Ўтган 8 йилда ёш тадбиркорлар сони 3 карра кўпайиб, улар бугун бизнес вакилларининг салкам 40 фоизини ташкил этмоқда.
Ишсиз ёшлар 2 карра камайди. Ишсизликдан холи маҳаллалар сони 1 минг 889 тага етди. “Ёшлар дафтари” орқали ўтган йили 180 минг нафар ёшларга 345 миллиард сўмлик ёрдам кўрсатилди.
Илгари олий таълимда битта ўрин учун камида 10 нафар бола кураш олиб борар эди. Қисқа даврда олийгоҳлар сони 3 баробар оширилгани натижасида энди 42 фоиз ёшлар қамраб олинмоқда. Хотин-қизларга шартнома тўлови давлат томонидан қоплаб берилаётгани ҳисобига, уларнинг сони 11 карра кўпайди.
Ўз соҳаларида муваффақиятга эришаётган ўғил-қизлар сафи тобора кенгаймоқда. Биргина мисол – ҳозирги вақтда дунёдаги нуфузли университетларда 1 минг 500 дан зиёд талабаларимиз таҳсил олмоқда.
Аввалги 25 йил ичида давлат ҳисобидан 800 нафар йигит-қиз хорижга ўқишга кетган бўлса, биргина “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали сўнгги 7 йилда 2 минг 300 нафар ватандошимиз шундай имкониятга эга бўлди.
Илмий даражали ёш олимларимиз сони ҳам 2 карра кўпайиб, 4 минг нафардан ошди. Мутолаа маданиятини шакллантириш умуммиллий ҳаракатга айланди. Анъанавий тарзда ўтказилаётган “Ёш китобхон” танлови иштирокчилари сони 3 миллионга етди.
Айниқса, фарзандларимиз орасида чет тилларни ўрганишга қизиқиш кескин кучайди. Сўнгги 3 йилда тил ўрганаётган ёшлар сони 2 миллионга етган бўлса, “IELTS” имтиҳонидан юқори балл олганлар 5 карра купайган.
Юртимиздаги ёшлар сиёсати халқаро жамоатчилик томонидан ҳам эътироф этилмоқда. Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Ёшлар – 2030” стратегиясини жадал амалга ошираётган 10 та давлат қаторидан жой олди.
Учрашувда Президент ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлашга қаратилган 3 та муҳим ҳужжат имзолаганини маълум қилди.
Биринчи ҳужжатга кўра, Ёшлар агентлиги ҳузурида жамғарма тузилиб, унга 100 миллион доллар маблағ ажратилди. Энди тадбиркор ёшларга 2,5 миллиард сўмгача имтиёзли кредитлар берилади, стартап лойиҳаларига 2 миллиард сўмгача инвестиция киритилади.
Иккинчи қарор билан, олий ўқув юрти битирувчиларининг бандлигини таъминлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилади. Бунинг учун Миллий банкка 100 миллион доллар йўналтирилиб, уларнинг ташаббус ва ғояларини лойиҳага айлантириш бўйича банк хизматлари жорий этилади.
Шунингдек, битирувчиларни иш билан таъминлаш бўйича ҳокимлар, банк ва корхона раҳбарларидан иборат комиссия тузилади.
Учинчи ҳужжатга кўра, Алоқабанк ёшларнинг бизнес лойиҳаларини қўллаб-қувватловчи таянч банкка айлантирилиб, унга 200 миллион доллар берилади. Алоқабанк ўзини ўзи банд қилган ёшларнинг лойиҳалари учун 100 миллион сўмгача 7 йил муддатга имтиёзли микроқарз ажратади.
Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркор бўлган, камида 20 нафар ёшни ишга олиб, кичик корхона очган ва ўқув маркази ташкил қилган ёш тадбиркорларга 7 йил муддатга 5 миллиард сўмгача имтиёзли кредит берилади. Банк кредитларининг камида 30 фоизи хотин-қизлар тадбиркорлиги учун йўналтирилади.
Маълумки, бу йил салкам 5 миллион 200 минг аҳолини банд қилиш мўлжалланган. Бунда ёшларнинг катта ўрни бор.
Масалан, томорқа ва даласидан самарали фойдаланиб, камида 100 миллион сўм даромад олган ёшларга соддалаштирилган тартибда ер ажратилади. Саноат ипотекаси орқали тайёр ишлаб чиқариш майдонини олган ёш тадбиркорга имтиёзли шартларда ускуналар ҳам олиб берилади. Хизмат кўрсатиш соҳасида ёшларни ишга олиб, камида 3 миллион сўм ойлик тўлаган корхоналарга ижтимоий солиқ 1 фоиз бўлади.
Креатив иқтисодиёт соҳаларида фаолият кўрсатаётганларнинг 98 фоизи ёшлар. Ўтган йили бу бўйича қонун қабул қилиниб, ҳуқуқий асослари белгиланди.
Энди ҳудудларда ҳам креатив индустрия парклари барпо этилади. Уларнинг резидентларига 2030 йил якунигача имтиёзли солиқ режими қўлланади. Бу борада бизнес мактаблари ташкил қилиниб, бизнес юритиш ҳамда электрон тижорат каби хизмат кўрсатишнинг инновацион усуллари ўргатилади.
Иш топишда хорижий тилларни билиш жуда муҳим. Шу боис чекка ҳудудларда чет тилларига ихтисослашган ўқув марказлари очган малакали ёшларларга 120 миллион сўмгача фоизсиз ссуда берилади. Шунингдек, хусусий ўқув марказларида хорижий тилларни ўрганадиган ёшларга тўловлари “2+6” ой шаклида қоплаб берилади.
IT соҳасида “Бир миллион дастурчи” лойиҳасига қўшимча 300 минг ёшлар жалб этилади. “Рақамли ижтимоий экотизим”ни жорий этиш бўйича узоқ муддатли стратегия ишлаб чиқилади.
Камбағалликдан чиқишнинг энг самарали ечими ҳам – бу таълим. Шу боис бундай оилалар фарзанди фоизсиз таълим кредити, қўшимча грант, шартнома тўловига ёрдам орқали ўқишга рағбатлантирилади. Билимга чанқоқ, лекин оилавий шароити оғир бўлган ёшларни хорижда ўқитиш бўйича янги тизим – “Ёрқин келажак” лойиҳаси жорий этилади.
Ёшлар агентлиги хорижда ўқиётган ҳар бир талабага бош-қош бўлади. Билимли йигит-қизлар дунёнинг “Топ-100” олийгоҳларига юборилиб, ўқиш ва яшаш харажатлари қоплаб берилади. Чет элда ўқиб келганлар миллий кадрлар захирасига киритилиб, давлат органларига танловсиз ишга олинади.
Бундан ташқари, рейтинги юқори халқаро университетларда илмий даража олган 35 ёшгача бўлган ёш олимларга уй-жой учун 10 йил муддатга 800 миллион сўмгача фоизсиз ссуда ажратилади. Нуфузли халқаро фан олимпиадаларида ғолиб ва совриндор бўлганлар учун бир марталик пул мукофоти миқдори 5 карра оширилади.
Энергетика, транспорт, урбанизация, замонавий архитектура, тиббиёт йўналишларида “Эл-юрт умиди” жамғармаси квоталари кўпайтирилади. Ҳарбий билим юртларининг намунали тингловчилари учун “Олий бош қўмондон” давлат стипендияси жорий этилади.
Келгуси ўқув йилидан бошлаб ўқувчилар ўртасида муҳандислик олимпиадалари ва танловлар ўтказиш йўлга қўйилади. Ғолиб бўлган битирувчи ёшлар техника олийгоҳларига грант асосида ўқишга киради.
Йиғилишда ёш авлодда миллий руҳиятни шакллантириш, ғоявий хуружлар ва зарарли ахборотлардан асраш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Тарбияси оғир болаларга алоҳида меҳр-эътибор кўрсатиш, ҳаётда ўрнини топишига кўмаклашиш зарурлиги айтилди.
Ватанпарварлик ҳиссини кучайтириш мақсадида 10-11-синф ўқувчилари ўртасида “Ватан таянчи” ҳаракати бошланди. Унга 300 мингдан зиёд ёшлар қамраб олинди.
Энди бу ҳаракат касб-ҳунар мактаби, техникум ва хусусий таълим ташкилотларида ҳам йўлга қўйилиб, 1 миллион ўқувчи қамраб олинади. Улар ўртасида турли танлов ва мусобақалар ташкил этилади. Шунингдек, маҳаллаларда “Шижоат ва ғайрат” спорт ўйинлари ўтказилади. Ғолиб маҳаллаларга спорт иншооти қурилиб, анжомлар билан таъминланади. “Ватан таянчи” ҳамда “Шижоат ва ғайрат” мусобақалари ғолибларига ҳарбий билим юртларига кириш учун тавсия берилади.
Мулоқотда сўзга чиққанлар мазкур режа ва ташаббуслар ёшлар учун янада кенг имкониятлар яратиши, уларнинг орзу-интилишларига рағбатлантирувчи куч бўлишини таъкидлашди.
Давлатимиз раҳбари ёшларнинг таклифларини маъқуллаб, уларни ҳар доим қўллаб-қувватлашга тайёр эканини билдирди.

Президент провел искренний диалог с молодежью
Президент Шавкат Мирзиёев 14 февраля провел встречу с представителями молодежи. В формате видеоконференции обсуждены меры по дальнейшему расширению возможностей для молодых людей.
В начале встречи глава государства выразил радость от возможности вновь встретиться с молодежью и назвал ее «золотым фондом нашего народа».
Молодежь составляет 60 процентов населения Узбекистана, и ежегодно на рынок труда выходят более 600 тысяч молодых людей, число которых к 2030 году может достигнуть 1 миллиона.
Обеспечение занятости и создание благоприятных условий для реализации потенциала молодежи стали приоритетными направлениями государственной политики. За последние 8 лет число молодых предпринимателей утроилось, и сегодня они составляют почти 40 процентов бизнес-сектора.
При этом уровень безработицы среди молодежи снизился в два раза, а количество махаллей, свободных от безработицы, достигло 1 889. В прошлом году посредством «Молодежной тетради» была оказана помощь 180 тысячам молодых людей на сумму 345 миллиардов сумов.
Раньше на одно место в вузах приходилось бороться не менее чем 10 претендентам. Благодаря быстрому росту числа вузов высшее образование сегодня охватывает 42 процента молодежи, а государственная поддержка оплаты по контракту для женщин привела к увеличению числа студенток в 11 раз.
Количество молодых специалистов, добивающихся успеха в различных сферах, неуклонно растет: более 1,5 тысячи наших студентов обучаются в топовых зарубежных университетах, за последние 25 лет государственная программа позволила отправить за границу 800 молодых людей, а только за последние 7 лет благодаря фонду «Эл-юрт умиди» эту возможность получили 2,3 тысячи соотечественников.
Число молодых ученых с учеными степенями увеличилось в два раза и превысило 4 тысячи человек, а культура чтения стала общенациональным движением – число участников традиционного конкурса «Ёш китобхон» достигло 3 миллиона.
Особое внимание уделяется изучению иностранных языков: за последние 3 года количество молодых людей, приступивших к изучению языков, достигло 2 миллиона, а число тех, кто получает высокие баллы по экзамену IELTS, выросло в 5 раз.
Молодежная политика Узбекистана получила признание на международном уровне – страна вошла в число 10 государств, наиболее активно реализующих стратегию «Молодежь – 2030» под эгидой ООН.
На встрече Президент объявил о подписании трех ключевых документов, направленных на поддержку молодежного предпринимательства.
В рамках этих мер при Агентстве по делам молодежи будет создан фонд с выделением 100 миллионов долларов, что позволит предоставлять молодым предпринимателям льготные кредиты до 2,5 миллиарда сумов и инвестиции в стартап-проекты до 2 миллиардов сумов.
Одновременно будет запущена новая система по трудоустройству выпускников вузов: Национальный банк получит 100 миллионов долларов на внедрение пакета банковских услуг, направленных на превращение идей и инициатив молодежи в реальные проекты.
Будет создана комиссия, состоящая из хокимов, представителей банков и бизнеса, для обеспечения трудоустройства выпускников.
В соответствии с третьим документом, «Алокабанк» будет преобразован в опорный банк для поддержки бизнес-проектов молодежи, ему будет выделено 200 миллионов долларов. Банк будет предоставлять льготные микрозаймы до 100 миллионов сумов на срок до 7 лет для самозанятых.
Индивидуальным предпринимателям, открывшим малый бизнес и учебные центры, нанявшим не менее 20 молодых сотрудников, будут предоставлены льготные кредиты до 5 миллиардов сумов. При этом не менее 30 процентов кредитов будет направлено на поддержку женского предпринимательства.
В этом году планируется обеспечить занятость 5,2 миллиона человек, при этом значительная доля рабочих мест будет предназначена для молодежи.
Молодым людям, зарабатывающим не менее 100 миллионов сумов при эффективном использовании земельных участков, будут предоставляться участки на упрощенных условиях, а молодым предпринимателям, получившим производственные площади через промышленную ипотеку, на льготных условиях будет предоставлено современное оборудование. Предприятиям сферы услуг, где работают молодые люди и выплачивается заработная плата не менее 3 миллионов сумов в месяц, будет установлен социальный налог в размере 1 процента.
В креативной экономике 98 процентов работников — молодежь. В прошлом году был принят закон, определяющий правовые основы этой сферы.
Теперь в регионах планируется создание парков креативной индустрии, к резидентам которых до конца 2030 года будет применяться льготный налоговый режим. Также будут организованы бизнес-школы, где обучат инновационным методам ведения бизнеса и предоставления услуг в сфере электронной коммерции.
Знание иностранных языков играет важную роль при поиске работы, поэтому квалифицированным молодым людям, обучающимся в языковых центрах в отдаленных регионах, будет предоставлена беспроцентная ссуда до 120 миллионов сумов. Кроме того, расходы молодежи на изучение иностранных языков в частных учебных центрах будут компенсироваться по схеме «2+6» месяцев.
В IT cфере к проекту «Один миллион программистов» планируется привлечь дополнительно 300 тысяч молодых людей. Будет также разработана долгосрочная стратегия по внедрению «Цифровой социальной экосистемы».
Одним из наиболее эффективных способов борьбы с бедностью является образование. Поэтому будут созданы условия для того, чтобы хотя бы один ребенок в малообеспеченной семье получил высшее образование путем предоставления беспроцентных образовательных кредитов, дополнительных грантов и помощи в оплате контракта. Для талантливых молодых людей из социально уязвимых семей будет запущен новый проект «Светлое будущее» по обучению за рубежом.
Агентство по делам молодежи окажет поддержку каждому студенту, обучающемуся за рубежом, а образованные молодые люди будут направляться в зарубежные вузы из топ-100 с покрытием расходов на обучение и проживание. Выпускники, получившие образование за рубежом, будут включены в национальный кадровый резерв и приняты на работу в государственные органы без конкурса.
Кроме того, молодым ученым до 35 лет, получившим ученую степень в престижных международных университетах, будет предоставлена беспроцентная ссуда до 800 миллионов сумов на приобретение жилья сроком до 10 лет. Размер единовременного денежного вознаграждения для победителей и призеров престижных международных научных олимпиад будет увеличен в 5 раз.
Квоты фонда «Эл-юрт умиди» будут увеличены для секторов энергетики, транспорта, урбанизации, современной архитектуры и медицины. Для отличников военных учебных заведений будет введена государственная стипендия Верховного главнокомандующего.
Со следующего учебного года среди учащихся будут проводиться инженерные олимпиады и конкурсы, а лучшие выпускники будут поступать в технические вузы на грантовой основе.
Также на встрече обсуждались вопросы укрепления идеологического иммунитета молодого поколения, ограждения его от воздействия деструктивных идей. Подчеркнуто, что молодежи с тяжелым воспитанием требуется особая забота и помощь в поиске своего места в жизни.
С целью укрепления патриотизма среди учащихся 10–11 классов запущено движение «Ватан таянчи», в которое уже вошло более 300 тысяч молодых людей. Это движение будет расширено в профессиональных школах, техникумах и частных образовательных учреждениях, охватив 1 миллион учащихся. Будут организованы различные конкурсы и соревнования, а в махаллах пройдут спортивные игры «Шижоат ва гайрат», победителям которых будут выдаваться рекомендации на поступление в военные училища.
Выступившие на встрече отметили, что предложенные меры и инициативы создадут еще больше возможностей молодежи и станут мощным стимулом для реализации ее устремлений.
Президент поддержал предложения молодежи и заверил, что поддержка молодых людей будет неизменным приоритетом.