Тадбиркорнинг ҳуқуқларини бузган мансабдор шахсларга жарима солинди
Қарши шаҳрида фаолият юритувчи тадбиркор К.А (исм, фамилияси ўзгартирилган) қурилиш ишлари амалга оширилаётган объект буздириб ташланганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Қарши шаҳар қурилиш бўлими бошлиғи Ж.Х ва Қарши шаҳар ҳокимлиги бош юрисконсульти З.И.ларнинг бевосита кўрсатмаси асосида амалга оширилаётган қурилиш объект суднинг тегишли қарори бўлмасдан туриб, бузиб ташланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 августдаги ПФ-5780-сон Фармонида Бизнес-омбудсманга хусусий мулкдорларга уларнинг ҳуқуқларини бузган ҳолда зарар етказилишига, шу жумладан мулк ҳуқуқини ноқонуний чеклаш ва (ёки) ундан маҳрум қилиш, хусусий мулкка тажовуз қилишга йўл қўйилмаслиги устидан тизимли назорат (контроль) ўрнатиши белгиланган.
Ушбу қонун бузилиш ҳолати юзасидан Қарши шаҳар қурилиш бўлими бошлиғи ва Қарши шаҳар ҳокимлиги бош юрисконультига нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, судга тақдим қилинди.
Жиноят ишлари бўйича Қарши шаҳар судининг суди қарори билан Қарши шаҳар қурилиш бўлими бошлиғи Ж.Х.га 4 900 000 сўм, Қарши шаҳар ҳокимлиги бош юрисконсульти З.И. га эса 2 450 000 сўм жарима жазоси қўлланилди.

На должностных лиц наложен штраф за нарушение прав предпринимателя
Предприниматель К.А. (имя и фамилия изменены), осуществляющий деятельность в городе Карши, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на снос объекта, который находился на стадии осуществления строительных работ.
Установлено, что объект, который находился на стадии строительных работ, был снесен без решения суда на основании указаний начальника Управления строительства Ж.Х. и главного юрисконсульта хокимията города Карши З.И.
Постановлением Президента Республики Узбекистан №УП-5780 от 13 августа Бизнес-омбудсману поручено установить системный надзор (контроль) за недопустимостью нанесения ущерба частным собственникам путем нарушения их прав, в том числе незаконного ограничения и (или) лишения права собственности, посягательства на частную собственность.
На основании выявленного правонарушения, в отношении руководителя Управления строительства и главного юрисконсульта хокимията города Карши составлены административные протоколы и переданы в суд.
Решением Каршинского городского суда по уголовным делам в отношении начальника строительного управления города Карши Ж.Х. наложен штраф в размере 4 900 000 сумов, а в отношении главного юрисконсульта хокимията города Карши З.И. – 2 450 000 сум.