Бандлик ва инвестиция соҳалари бўйича ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни аҳоли бандлигини таъминлаш ва инвестициялар жалб қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бу борада декабрь ва январь ойларида ўтган йиғилишларда катта вазифалар белгиланган эди. Давлатимиз раҳбари “2025 йил бандликни таъминлаш ва камбағалликни камайтиришда энг муҳим ва ҳал қилувчи йил бўлади” дея таъкидлади.
Хусусан, бу йил 5 миллион 200 минг аҳолини банд қилиб, 1,5 миллион одамни камбағалликдан чиқариш, 42 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб этиб, экспортни 30 миллиард доллардан ошириш ҳисоб-китоб қилинган.
Йиғилишда шу борада бошланган ишлар ва дастлабки натижалар ҳақида ахборот берилди.
Январь ойида 277 минг фуқаро ишли бўлган. Шундан 91 минг нафари доимий ишга жойлашган, 153 минги тадбиркорликка жалб қилинган.
Камбағалликни қисқартириш бўйича 32 та йўналишда янги ёндашувлар жорий этилмоқда. Яқинда вазирлик ва ҳокимликлар мутахассисларидан иборат гуруҳлар Хитойга бориб, тажриба алмашиб келди. Энди жойлардаги имкониятлар аҳолига тушунтирилиб, даромад топишга кўмаклашилади.
Иш ўринлари ва инвестиция ўзаро боғлиқ. Бу йил қарийб 14 миллиард долларлик 8 мингта лойиҳани амалга ошириб, 272 мингта доимий иш жойи яратиш режалаштирилган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ўтган ойда юртимизга 3 миллиард доллар хорижий инвестиция келган. Февраль ойида ҳам шунча инвестиция олиб келиш, 623 та лойиҳани ишга тушириш кўзда тутилган.
Йиғилишда лойиҳалар бўйича манзилли ишлаб, суръатни кескин ошириш зарурлиги таъкидланди.
Йил бошидан буён экспорт ҳажми 1 миллиард 300 миллион долларга етган. Мутасаддиларга хорижий ҳамкорлар билан ишлаб, тадбиркорларга ташқи бозорларга чиқишга кўмаклашиш, янги корхоналарни экспортга жалб этиш бўйича топшириқлар берилди.

Представлена информация касательно сфер занятости и инвестиций
Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраля провел совещание, посвященное ходу реализации мер по обеспечению занятости населения и привлечению инвестиций.
Ранее, на совещаниях в декабре и январе, были определены ключевые задачи в этих направлениях. Глава государства особо подчеркнул, что 2025 год должен стать переломным в решении вопросов занятости и сокращения уровня бедности.
В частности, в текущем году планируется обеспечить занятость 5,2 миллиона человек, вывести из бедности 1,5 миллиона граждан, привлечь 42 миллиарда долларов иностранных инвестиций и увеличить объем экспорта до более чем 30 миллиардов долларов.
В ходе совещания были заслушаны доклады о проделанной работе и достигнутых промежуточных результатах.
Так, в январе трудоустроены 277 тысяч человек, из которых 91 тысяча получили постоянную работу, а 153 тысячи вовлечены в предпринимательскую деятельность.
Внедряются новые подходы сокращения бедности по 32 направлениям. Недавно группы специалистов из министерств и хокимиятов посетили Китай для изучения и обмена опытом. Теперь на местах активно разъясняют населению доступные возможности и оказывают содействие в поиске источников дохода.
Создание рабочих мест и привлечение инвестиций тесно взаимосвязаны. В этом году запланирована реализация 8 тысяч проектов на сумму 14 миллиардов долларов, что позволит создать 272 тысячи постоянных рабочих мест.
По предварительным расчетам, в прошлом году в страну привлечено 3 миллиарда долларов иностранных инвестиций. В феврале ожидается привлечение столько же инвестиций и запуск 630 новых проектов.
На совещании было особо отмечено, что необходимо значительно ускорить темпы инвестиционной работы, адресно заниматься каждым проектом.
С начала года объем экспорта составил 1,3 миллиарда долларов. Ответственным лицам поручено, сотрудничая с иностранными партнерами, содействовать предпринимателям в выходе на внешний рынок, вовлекать новые предприятия к экспортной деятельности.