Тадбиркорга нисбатан ноқонуний далолатнома расмийлаштириш текширувчига 2,5 млн сўмга тушадиган бўлди
Тадбиркорлик субъектларининг фаолиятида ноқонуний текширишлар қулай бизнес муҳитига дахл қилувчи асосий омиллардан биридир.
Шу сабабли, Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан шундай ҳуқуқбузарликлар юзасидан жавобгарликнинг муқаррарлигини таъминлашга асосий эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, “Ҳудудгаз Қашқадарё” газ таъминоти филиали етакчи муҳандиси С.Ч. томонидан жорий йил 10 февралда “Боғишамол” МЧЖ (номи ўзгартирилган) фаолиятида ўрганиш ўтказилиб, тегишли  далолатнома расмийлаштирилган.
Мазкур ўрганиш Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимига рўйхатга олинмаган ҳамда айрим текшириш тартибига риоя қилинмаган ҳолда амалга оширилган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 июлдаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги Фармонига мувофиқ, назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатга олиниши шарт эканлиги, текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатга олинмаган тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувлар ноқонуний ҳисобланиши белгиланган.
Юқоридагиларга мувофиқ жиноят ишлари бўйича Қарши туман судининг қарори билан етакчи муҳандис С.Ч.га нисбатан 2 450 000 сўм жарима жазоси қўлланилиши белгиланди.

Незаконное оформление акта проверки в отношении предпринимателя обойдется инспектору в 2,5 миллиона сумов
Незаконные проверки в деятельности субъектов предпринимательства являются одним из основных факторов, влияющих на благоприятную бизнес среду.
В этой связи сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана уделяется особое внимание обеспечению неизбежности ответственности за подобные правонарушения.
В частности, ведущим инженером филиала газоснабжения «Худудгаз Кашкадарья» С.Ч. 10 февраля текущего года проведена проверка деятельности ООО «Богишамол» (название изменено) и оформлен соответствующий акт проверки.
Данная проверка проведена без регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок и без соблюдения установленного порядка.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от  27 июля 2018 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства» все проверки, проводимые контролирующими органами, подлежат регистрации в единой системе электронной регистрации проверок. Проверки деятельности субъектов предпринимательства, не зарегистрированные в единой системе электронной регистрации проверок, считаются незаконными.
В соответствии с выявленными правонарушениями решением Каршинского районного суда по уголовным делам в отношении ведущего инженера С.Ч. наложен штраф в размере 2 450 000 сумов.