Бир гуруҳ тадбиркорларнинг рухсатномалари қайта расмийлаштирилди
Андижон вилоятида гўшт маҳсулотлари сотиш билан шуғулланувчи бир гуруҳ тадбиркорлик субъектлари Андижон вилояти ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаси мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Амалдаги тартибга кўра, ишлаб чиқилган ҳамда ҳайвонотга мансуб маҳсулот ва хомашёларни ишлаб чиқариш, сақлаш ва сотиш билан шуғулланувчи субъект фаолиятининг ветеринария, ветеринария-санитария қоидалари ва меъёрларига мувофиқлиги бўйича ветеринария-санитария хулосаси беш йил муддатга берилади. Шунга қарамай, Андижон вилояти ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаси томонидан берилган хулосаларнинг муддатлари қонунчилик талабларига жавоб бермаслик ҳолатлари аниқланди.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви натижасида 12 нафар тадбиркорлик субъектларига берилган ветеринария-санитария хулосаларининг амал қилиш муддатлари қонунчиликка мувофиқ беш йил муддатга қайта расмийлаштирилди.

Группе предпринимателей помогли переоформить их разрешительные документы
Группа субъектов предпринимательства в Андижанской области, занимающихся реализацией мясной продукции, обратились к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия должностных лиц Комитета ветеринарии и развития животноводства Андижанской области.
В соответствии с действующим порядком, ветеринарно-санитарное заключение о соответствии деятельности субъекта по производству, хранению и реализации продукции и сырья животного происхождения ветеринарным, ветеринарно-санитарным правилам и нормам  выдается сроком на пять лет. Однако, Комитетом ветеринарии и развития животноводства Андижанской области выданы заключения, сроки которых не соответствовали требованиям законодательства.
В результате вмешательства Бизнес-омбудсмана сроки действия ветеринарно-санитарных заключений, выданных  12 субъектам предпринимательства, были переоформлены в соответствии с требованиями законодательства сроком на пять лет.