Қандай текширувлар Бизнес-омбудсманни текширув бошлангандан сўнг хабардор этган ҳолда ўтказилиши мумкин?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 14 ноябрдаги ПФ-184-сон Фармони билан Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ваколатли органни текширув бошлангандан сўнг хабардор этиш тартибида ўтказилиши мумкин бўлган Текширувлар рўйхати тасдиқланган.
Унга кўра, текшириладиган тадбиркорлик субъекти аниқ бўлмаган ҳолатларда, шунингдек, фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига, жамоат хавфсизлигига, давлат манфаатларига, атроф-муҳитга зарар етказиш хавфининг тезкор олдини олиш ёки бартараф этиш мақсадида тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар текширув бошлангандан сўнг 24 соат ичида «Ягона давлат назорати» ахборот тизимида рўйхатга олиш орқали Бизнес-омбудсманни хабардор этиш тартибида амалга оширилади.

Какие проверки могут быть проведены с уведомлением Бизнес-омбудсмана после начала проверки?
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 14 ноября 2024 года № УП-184 "О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей", утвержден Перечень проверок, которые могут быть проведены в деятельности субъектов предпринимательства с уведомлением Бизнес-омбудсмана после начала проверки.
В соответствии с ним, проверки в деятельности субъектов предпринимательства проводятся в порядке уведомления Бизнес-омбудсмана путем регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль» в течение 24 часов с момента начала проверки в случаях, когда субъект предпринимательства, подлежащий проверке, не определен, а также в целях оперативного предупреждения или устранения рисков причинения ущерба жизни и здоровью граждан, общественной безопасности, интересам государства, окружающей среде.