“Замонавий тадбиркор - янги Ўзбекистоннинг таянчи” мавзусида очиқ мулоқот ўтказилди
Тадбирда Бизнес-омбудсман, Адлия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Тадбиркорликни ривожлантириш Агентлиги, Савдо-саноат палатаси  ва Марказий банк вакиллари иштирок этди.
Очиқ мулоқотда Бизнес-омбудсман ўринбосари Ж. Урунов сўзга чиқиб, сўнгги 4 йил давомида тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисобот берди.
Хусусан, тадбиркорлик фаолиятида ўтказиладиган текширувлар қонунийлиги устидан мониторингни амалга оширишда жорий йилнинг январь-апрель ойлари давомида ҳуқуқбузарликка йўл қўйган назорат органларининг 366 нафар мансабдор шахсларига нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилганлиги, 60 нафарига интизомий жазо чоралари қўлланилганлиги ва 6 нафари эгаллаб турган лавозимидан озод этилганлиги таъкидланди.
Шунингдек, тадбиркорларнинг мурожаатлари асосида 2019 йилдан бугунги кунгача 2 668 та таъсир чоралар  қўлланилганлиги таъкидланди. Натижада, 811 нафар масъул шахс интизомий ва 1 140 – маъмурий жавобгарликка тортилганлиги, давлат ва назорат қилувчи органларининг 860 та ноқонуний қарори бекор қилинганлиги айтилди.
Ундан ташқари, тадбирда тадбиркорлик соҳасидаги давлат органларининг вакиллари томонидан ушбу йўналишда амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисоботлари эшитилди.

Состоялся открытый диалог «Современный предприниматель – опора нового Узбекистана»
В мероприятии приняли участие представители аппарата Бизнес-омбудсмана, Министерства юстиции, Агентства по развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, Торгово-промышленной палаты и Центрального банка.
В ходе мероприятия заместитель Бизнес-омбудсмана Ж. Урунов выступил с докладом о работе, проделанной Бизнес-омбудсманом в области защиты прав и законных интересов предпринимателей за последние 4 года.
В докладе отмечалось о составлении административных протоколов в отношении 366 должностных лиц контролирующих органов, нарушивших порядок проведения проверок, о привлечении к дисциплинарной ответственности 60 должностных лиц, а также освобождения от должности с 6.
Вместе с тем отмечено о внесении 2 668 мер воздействия в государственные органы по обращениям предпринимателей, поступивших с 2019 года по сегодняшний день. В результате 811 должностных лица привлечены к дисциплинарной ответственности, 1140 – к административной, отменено 860 незаконных решений государственных и контролирующих органов.
В ходе мероприятия были также заслушаны доклады других участников о деятельности государственных органов, причастных к сфере защиты прав предпринимателей.