Тадбиркорнинг 788 млн сўм қарздорлиги Бизнес-омбудсман ёрдамида ундирилди
Хусусий корхона раҳбари қарздорлик ундириб берилмаётганидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Бухоро туманлараро иқтисодий судининг қарорига кўра, ТИФ "Миллий банк"дан "Абдушукур ота" ХК (номи ўзгартирилган) фойдасига 788 млн сўм қарздорликни ундириш белгиланган.
Ижро ҳужжати Мажбурий ижро бюроси Бухоро шаҳар бўлимига келиб тушган кундан бошлаб ижро иши юритишни қўзғатиш тўғрисида қарор қабул қилинган. Қарздорга тегишли мол-мулкларни аниқлаш мақсадида МИБ томонидан рўйхатга олувчи ташкилотларга сўровномалар юборилган. Қарздорга тегишли автотранспорт воситалари ва кўчмас мулклар мавжудлиги аниқланиб, банд қўйилган бўлса-да, тадбиркорнинг пули ундирилмаган.
Вакил девони аралашуви билан 788 млн сўм Тошкент шаҳрида ундирилиб, тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди.

С помощью Бизнес-омбудсмана была взыскана задолженность в размере 788 млн сумов в пользу предпринимателя
Частным предприятием была подана жалоба Бизнес-омбудсману в связи с невзысканием задолженности.
Как было установлено, решением Бухарского межрайонного экономического суда с Национального банка внешнеэкономической деятельности в пользу ООО "Абдушукур ота" (наименование изменено) была взыскана задолженность в размере 788 млн сумов.
С момента поступления исполнительного документа в Бухарский городской отдел Бюро принудительного исполнения было принято решение о возбуждении исполнительного производства. Регистрирующим организациям были направлены запросы для выявления имущества должника. Несмотря на определение наличия у должника автотранспортных средств и недвижимого имущества, на которого был наложен арест, денежные средства предпринимателю так и не были возвращены.
Благодаря вмешательству Аппарата уполномоченного 788 млн сумов были взысканы в городе Ташкенте, и обращение предпринимателя удовлетворено положительно.