Тадбиркорга солиқ имтиёзидан фойдаланишга кўмаклашилди
Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексининг 483-моддасида бўялган газлама ва тайёр тикув-трикотаж маҳсулотини экспорт қилишдан олинган тушуми барча товарларни ва хизматларни реализация қилишдан олинган тушумининг камида 80 фоизини ташкил этадиган тадбиркорлик субъектларига 2022 йил 1 февралдан 2025 йил 1 январга қадар бўлган даврда ижтимоий солиқни 1 фоиз миқдоридаги солиқ ставкаси бўйича тўлаш имтиёзи берилган.
Наманган шаҳрида фаолият юритувчи тикув-трикотаж маҳсулотларини экспорт қилувчи “Teks-S” МЧЖ (номи ўзгартирилган) вакили Бизнес-омбудсманга мурожаат қилиб, ўз мурожаатида солиқ органи томонидан 2024 йил 9 ойлик давр учун юқоридаги солиқ имтиёзи қўллаб берилмаётганлиги сабабли мазкур масалани ижобий ҳал этишда амалий ёрдам сўраган.
Мазкур мурожаат Бизнес-омбудсман ва Наманган вилоят солиқ бошқармаси мутахассислари иштирокида ўрганиб чиқилиб, ижтимоий солиқ бўйича берилган имтиёз қўлланган ҳолда жамият томонидан тақдим этилган солиқ хисоботи қабул қилиниши таъминланди. Мазкур солиқ имтиёзи қўлланилиши натижасида 120 млн сўмдан ортиқ маблағлар тадбиркор ҳисобида қолишига ҳамда мазкур маблағларни келгусида ишлаб чиқаришни янада кенгайтиришга йўналтириш имконияти яратилди.

Предпринимателю была оказана помощь в применении налоговой льготы
В соответствии со статьей 483 Налогового кодекса Республики Узбекистан, на период с 1 февраля 2022 года по 1 января 2025 года субъекты предпринимательства (в том числе субъекты предпринимательства, экспортировавшие через комиссионера (поверенного), экспортирующие крашеное полотно, крашеную ткань и готовую швейно-трикотажную продукцию, уплачивают социальный налог по налоговой ставке в размере 1 процента
Представитель экспортера швейно-трикотажной продукции ООО «Teks-S» (наименование изменено), действующего в городе Наманган, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на отказ в применении льготы налоговым органом, и оказания содействия в положительном решении ситуации.
Данное обращение было изучено при участии Бизнес-омбудсмана и специалистов Наманганского областного налогового управления, обеспечено принятие, представленный обществом налогового отчета с учетом льготы по социальному налогу. В результате применения данной налоговой льготы обеспечен возврат на счет предпринимателя более 120 миллионов сумов, и создано условие для направления данных средств на дальнейшее расширение производства в будущем.