Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркорнинг ишчиларига ойлик иш ҳақилари тўланиши таъминланди
Андижон вилоятида фаолият кўрсатувчи тадбиркор ходимларига иш ҳақи тўланмаганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, “Bolajon-Baby” (номи ўзгартирилган) оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотига ғазначилик хизмати томонидан иш ҳақи маблағлари ўз вақтида ўтказилмаган.
Бизнес-омбудсман аралашуви билан тадбиркорнинг ишчи ходимларига октябрь ойи учун иш ҳақлари тўлаб берилди.
Маълумот учун, Вазирлар Маҳкамасининг 02.08.2022 йилдаги 426-сонли қарори билан 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб давлат-хусусий шериклик асосида фаолият юритаётган мактабгача таълим ташкилотларида, шу жумладан, оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотларида давлат бюджети маблағлари ҳисобидан субсидиялар ходимларнинг ишга келиб-кетиши ҳамда тарбияланувчиларнинг давоматидан келиб чиқиб нодавлат мактабгача таълим ташкилотларини бошқариш ахборот тизимида автоматик равишда ҳисоблаб чиқилади.

При помощи Бизнес-омбудсмана сотрудникам предпринимателя была выплачена заработная плата
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Андижанской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на задержку выплаты заработной платы его сотрудникам.
Как было выяснено, средства на выплату заработной платы сотрудникам частного дошкольного образовательного учреждения «Bolajon-Baby» (наименование изменено) не были перечислены казначейством вовремя.
Благодаря вмешательству Бизнес-омбудсмана заработная плата за октябрь была выплачена сотрудникам предпринимателя.
Для сведения: Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 02.08.2022 г. № 426 с 1 сентября 2022 года в дошкольных образовательных организациях, функционирующих на основе государственно-частного партнерства, в том числе в семейных негосударственных дошкольных образовательных организациях, субсидии за счет средств государственного бюджета рассчитываются автоматически в информационной системе управления негосударственными дошкольными образовательными организациями, исходя из посещаемости сотрудников и воспитанников.