59 нафар банк мансабдор шахси тадбиркорлар мурожаатини ўз вақтида кўрмагани учун жазоланди
Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорлар мурожаатларининг ўз вақтида кўриб чиқилиши таҳлил қилинганда, айрим банкларнинг мансабдор шахслари томонидан қонун бузилиши ҳолатлари аниқланди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 20 январдаги 37-сон қарори билан тасдиқланган Низомга асосан, тижорат банкларининг мансабдор шахслари тадбиркорнинг кредит олиш учун аризасини 5 иш куни ичида кўриб чиқиб, кредит (лизинг) ажратиш ёки уни рад этиш ҳақида қарор қабул қилиши шарт.
Бироқ Сурхондарё вилоятидаги айрим тижорат банклари мансабдор шахслари ушбу талабга риоя қилмаган. Уларнинг ҳаракатсизлиги оқибатида 108 дан ортиқ тадбиркорнинг мурожаати ўз вақтида кўриб чиқилмаган.
Мисол учун, Узун туманидаги банк раҳбари тадбиркорлик субъектларининг мурожаатларини кўриб чиқишда қонун бузилишига йўл қўйган. Хусусан, мансабдор шахс Узун туманида фаолият юритувчи якка тартибдаги тадбиркорнинг кредит ажратиш ҳақида Ягона электрон платформа орқали йўллаган аризасини белгиланган 5 кунлик муддатдан 38 кун кечиктириб кўриб чиққан ва кредит ажратиш тўғрисида хулоса берган.

59 банковских должностных лиц были наказаны за несвоевременное рассмотрение обращений предпринимателей
В ходе анализа своевременности рассмотрения обращений предпринимателей, проведенного Бизнес-омбудсманом, были выявлены случаи нарушения законодательства со стороны должностных лиц некоторых банков.
Согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 20 января 2024 года № 37, заявления предпринимателей на получение кредита должны быть рассмотрены должностными лицами коммерческих банков в течение 5 рабочих дней и по ним должно быть принято решение о предоставлении кредита (лизинга) или об отказе в нем.
Однако это требование не соблюдалось должностными лицами некоторых коммерческих банков в Сурхандарьинской области. В результате их бездействия более 108 обращений предпринимателей не были рассмотрены своевременно.
Например, руководителем банка в Узунском районе было допущено нарушение закона при рассмотрении обращений субъектов предпринимательства. В частности, заявление индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в Узунском районе, о предоставлении кредита, направленное через Единую электронную платформу, было рассмотрено должностным лицом с опозданием на 38 дней от установленного 5-дневного срока и было выдано заключение о предоставлении кредита.
59 ответственных лиц, допустивших нарушения закона, были привлечены к административной ответственности.