Мулк ҳуқуқига риоя қилишни унутганлар солиқни ҳисоблашни унутишмади
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият кўрсатувчи “Farm” фермер хўжалиги (номи ўзгартирилган) унинг мулк-ҳуқуқлари бузилганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Беруний тумани ҳокимлиги томонидан фермер хўжалигига 12,4 га ер майдонини узоқ муддатли ижарага ажратиб бериш тўғрисидаги шартномаси бир томонлама муддатидан олдин бекор қилиниб, ер туман ҳокимлиги заҳира фондига қайтарилган.
Қарор қабул қилишда, ер участкасини ижарага бериш шартномаси тарафларнинг келишувига биноан, келишувга эришмаган тақдирда эса суд томонидан бекор қилиниши қонунчиликда белгиланганлигини ҳокимлик томонидан  унутилган бўлсада, лекин қарорда ердан фойдаланганлик учун тадбиркордан тегишли солиқларни ҳисоблаш ва ундириш масаласи унутилмаган.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви билан Беруний туман ҳокимининг юқоридаги қарори бекор қилиниб, фермер хўжалигига ер майдонидан фойдаланиш ҳуқуқи тиклаб берилди.

Забыли соблюсти имущественное право, зато не забыли начислить налоги
Фермерское хозяйство «Farm» (название изменено), осуществляющее деятельность в Республике Каракалпакстан, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на нарушение своих имущественных прав.
Установлено, что хокимиятом Берунийского района  досрочно в одностороннем порядке расторгнут договор, заключенный с фермерским хозяйством, о долгосрочной аренде 12,4 га земельного участка, который был возвращен в земли запаса хокимията района.
При принятии решения хокимият позабыл о том, что договор аренды земельного участка может быть расторгнут по соглашению сторон, а при недостижении согласия сторон — судом, однако вопрос о начислении и взыскании соответствующих налогов с предпринимателя за пользование земельным участком хокимият не оставил без внимания.
В результате вмешательства Бизнес-омбудсмана, вышеуказанное решение хокима Берунийского района было отменено, а фермерскому хозяйству восстановили право пользования земельным участком.