Тадбиркор ҳокимликдан 1,5 миллиард сўм компенсация ундирди
Сурхондарё вилоятида фаолият юритувчи «Жасур ишлаб чиқариш комбинати» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Шўрчи туман ҳокимлигидан компенсация ундиришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркорга тегишли 22 сотих ер участкаси ва 351,5 квадрат метрли бинолар давлат эҳтиёжлари учун олиб қўйилган. Шўрчи туман ҳокимининг қарорига асосан, тадбиркорнинг мулки бузилиши ва ер участкаси ҳокимлик захира ер фондига киритилиши белгиланган. Бироқ компенсация тўловлари ўз вақтида амалга оширилмаган.
Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркор судга арз қилди. Суд қарори билан тадбиркорга ер участкаси учун 1,2 млрд сўм ва бинолар учун 383 млн сўм миқдорида компенсация ундириб берилди.

Предприниматель получил от хокимията компенсацию в размере 1,5 млрд сумов
Руководитель ООО "Жасур ишлаб чикариш комбинати" (наименование изменено), осуществлявший деятельность в Сурхандарьинской области, обратился к Бизнес-омбудсману за помощью в получении компенсации от хокимията Шурчинского района.
Как было выяснено, принадлежащий предпринимателю земельный участок площадью 22 сотки и здания площадью 351,5 кв.м. были изъяты для государственных нужд. Решением хокима Шурчинского района был определен снос имущества предпринимателя и включение земельного участка в резервный земельный фонд хокимията. Однако компенсационные выплаты не были произведены своевременно.
С помощью Бизнес-омбудсмана предпринимателем был подан иск в суд. Решением суда определена выплата предпринимателю компенсации в размере 1,2 млрд сумов за земельный участок и 383 млн сумов за сооружения.